¦ Kontakt ¦ Hledat image

Levnější přijímač stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

26.12.2016

Až budete chtít vybavit přijímačem váš další model, napadne vás možná zkusit koupit přijímač od jiného výrobce, přijímač lacinější, takzvaný kompatibilní přijímač.

Použití takového přijímače má smysl jen v modelu, u kterého se nemusíte obávat, že se vymkne vaší kontrole. Ať už kvůli tomu, že se model při havárii příliš nepoškodí, ale hlavně v případě, že nemůže někomu ublížit. U kopie přijímače není zaručen bezchybný provoz. Použití takového přijímače u nákladnějšího modelu nedává už vůbec smysl, úspora v řádu tisícikoruny v modelu s pořizovací cenou třeba dvacet tisíc se při selhání přijímače jeví jako chyba.

V diskuzním fóru na Mojehobby proběhla na toto téma diskuze, ze které jsem vytáhnul slova diskutujícího petrfm, která problematiku kompatibilních přijímačů myslím dobře popisuje:

"Kdo se někdy pokoušel o softwarové dekodování signálu z nějakého VF modulu, ze kterého lezou často porušená data (klidně nějaký 433Mhz bazmek s jednoduchým protokolem) jistě ví, že velice záleží na tom, jak dobrý je ten algoritmus, který ta data rekonstruuje. Tady se obviňují vysílače, které roky fungují a nemají absolutně důvod přestat fungovat jen proto, že se k sobě přiblíží, ale nikdo se nepozastaví nad tím, že v soustavě vysílač - přijímač je kvalitní přijímač mnohem důležitější, než vysílač. Právě proto, že vysílač jenom "pálí do etéru" signál (na kilometry daleko), ale přijímač si z toho bordelu ve vzduchu musí umět vybrat, zesílit a zpracovat to, co potřebuje a nenechat se zarušit tím bordelem z ostatních vysílačů, wifin, apod. Tady velice záleží na provedení VF části, vstupních filtrů, atd. Od toho se odvíjí selektivita, ale pak nastupuje vlastní firmware a zpracování zesíleného mixu signálů procesorem a vybírání toho, co je "naše" a co přijímač potřebuje a zahazování toho, co je jen balast z nějaké wifiny, nebo cizího vysílače. To je stěžejní část celé té soustavy vysílač - přijímač a tohle určuje kvalitu a odolnost vůči rušení. A to vše je ukryté právě v tom malém přijímači.

Zjednodušovat roli přijímače na to, že přijímač jenom příjímá a kvedlá servy, to je buď neznalost problematiky (o čemž pochybuju), nebo další snaha za každou cenu obhájit svůj produkt jakýmkoliv argumentem, který rozptýlí pochybnosti. Naopak, vysílač jenom svítí do antény a pravidelně přepíná kanály. Přijímač se musí umět trefit do správného kanálu, musí umět zachytit data, rozpoznat, zda jsou pro něj, zjistit, zda nejsou porušená, případně z několika porušených paketů sestavit jeden pořádný, atd. Myslíte si, že nezáleží na tom, jak je navržený SW toho přijímače? Že přijímač, který má problém se "chytit" po vypnutí vysílače nemůže mít problém zpracovat správně signál ve chvíli, kdy dostává 2 stejně silné signály ze země (2 vysílače vedle sebe) a do toho mu tam svítí x dalších wifin a přijímačů?

Proboha, je to čínská kopie, postavená na reverse engineeringu utajovaného protokolu. (Nevím o tom, že by Frsky od futaby měl požehnání a podklady pro kopírování jejich protokolu a přijímačů, pokud ano, vyveďte mně z omylu) A přes to věechno si myslíte, že firmware, který vznikal "sondováním jak to vlastně funguje", bez podkladů od výrobce a za jediným účelem - uvést na trh LEVNÝ a KOMPATIBILNÍ přijímač pro houbolety a šetřílky je spolehlivější, nebo minimálně stejně spolehlivý, než originál futaba, se kterým létá v heli a maketách půlka zeměkoule? :roll:

Můj názor je ten, že nikdy nezjistíte, kde byla chyba, protože nasimulovat takové jevy je jako hledat jehlu v kupce sena, natož se je snažit vyvěštit přes internet. Navíc, má smysl nad tím trávit čas? Řešením je odložit přijímač do šuplíku, nebo ho dát do houboletu a dát tam prověřený origoš. Netvrdím, že na origoš nespadnete. Ale nebudete se muset pídit po tom, jestli FrSky stojí za ho*no, nebo ne :lol: Nic není stoprocentní, ale snahou by mělo být snižovat pravděpodobnost selhání. IMHO zbavit se "kompatibilních" přijímačů je první a nejsnadnější krok :-)"?

zdroj zde: problémy s přijímači Frsky TF (Futaba kompatibilní)

Jak nastavit přijímač pro výpadek signálu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

24.12.2016

Já to dělám všude na : vypnout motor, butterfly (nebo prostě brzdy), let nastavit na houpání .. to je dle mého nejbezpečnější setup. Ale možna je i to špatně

Já to mám taky na butterfly, minimální rychlost ale bez houpání, mírná zatáčka. Až na zem sem to při seřizování spadnout nenechal, ale vypadalo to, že by éro bez jakékoliv úhony přežilo. Pokud by se samozřejmě cestou nepotkalo s lokomotivou. Mám stopalcovky 1200 - 1300g


dál: RC - Můj pohled na trh


přehled kapitol:

  1. Ovládání modelů rádiem - Radio Control / RC
  2. Ovládání modelů rádiem - Jak to funguje
  3. Ovládání modelů rádiem - Základní vědomosti
  4. Funkce kniplů, mode 1, 2, 3, 4
  5. Funkce kniplů a kormidel letadla
  6. Motýlkové ocasní plochy
  7. Na co nejspíš narazíte
  8. RC - Můj pohled na trh

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | RC)