image

Elektronika v modelech a okolo modelůstálý odkaz / permalink

30.04.2004

Práce s elektronikou je nedílnou součástí práce modeláře. Elektronika je v modelu, elektronika je kolem modelů.

Altis v4+

Altis v4+ - Altis v4+

  facebook  Sdílet na Facebooku
Offline výškoměr od firmy AerobTec Altis v4+

Zaznamenává:

  • výšku
  • teplotu
  • napětí
  • kanál plynu

Je určený pro hlídání výšky a chodu motoru při větroňářských soutěžích.

image

SkyNavigator přes RCDroidbox

Elektronika v modelech a okolo modelů - Elektronika - Co je tu nového

  facebook  Sdílet na Facebooku

Je to deset let, co jsem tu psal o SkyNavigatoru (viz stránku SkyNavigator), o zařízení, které umožňuje létat závodně na trojůhelníkové trati GPS Triangl.

image

Nákladné zařízení sestávající z GPS senzoru a vysílače v letadle, na zemi počítač PDA s připojeným přijímačem, který ukazuje polohu letadla na trojůhelníkové trati. PDA funguje jako navigační pomůcka pro pilota a zároveň zařízení umožňuje vyhodnocení soutěžního letu pořadatelem. Myšlenka soutěžení GPS Trianglu je úžasná, létá se na trojůhelníkové trati stejně, jako létají kolem otočných bodů skutečné větroně, a úkolem je doletět co nejdál a nejrychleji. Je to něco jiného, než bezcílně poletovat nad loukou, je to závod, je to o taktice! image

Gyro v letadle

Elektronika v modelech a okolo modelů - Gyroskopy

  facebook  Sdílet na Facebooku

Několik měsíců narážím na RC manii, na Moje hobby i jinde na téma "použití gyra v modelu letadla".

Nejčastěji se kolem vybavení letadla gyrem točí diskuze začátečníků, kteří přemýšlejí, jak si ulehčit řízení modelu, až poprvé odstartují, nebo to je reakce na první neúspěšné lety. Takovým zákazníkům se snaží obchodníci vyhovět a nabízí sety, kde už je gyro součástí balení.

image

Myslím si, že mnoho neúspěchů při prvních pokusech o let s modelem je způsobeno nepřipraveností adeptů létání a gyro v takovém případě moc nezachrání a pro mě je létání - řízení modelu zajímavé právě tím, že mohu za letu cítit ty živly. Tak mě toto téma - létání s gyrem v letadle nezajímalo.

Přehled podle data | Starší image.