¦ Kontakt ¦ Hledat image

Kontrola napájení stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

06.05.2006

Na trhu je nabízeno mnoho indikátorů palubního napětí.

image
www.topmodelcz.com
image
Ukázka umístění indikace napájení na boku trumu modelu Hektor Tomáše Buzína z Hrádku nad Nisou - indikátor je umístěn v okénku modelu.

Jejich význam pro bezpečnost letu je však problematický. Podívejte se na graf:

image

Na svislé ose je napětí akumulátoru, na vodorovné je čas. Zelená čára je křivka vybíjení akumulátoru. Modrá čára znázorňuje úroveň, kdy začne indikator palubního napětí varovat před poklesem napájecího napětí. Červená čára znázorňuje napětí, kdy přestává palubní část rádia spolehlivě pracovat.

Úsek a je čas, po který létáme a indikátor palubního napětí nás nechá létat v klidu. Úsek b je čas, kdy indikátor varuje před poklesem napětí, ale je možno ještě létat. V úseku c již nepracuje rádio spolehlivě a havárie je pravděpodobná. Otázkou je, jak dlouhý je úsek b. Představte si, že startujete těsně na konci úseku a. Za letu začne indikátor varovat. Musíte toto varování zachytit a včas přistát, než se dostanete do úseku c. Kardinální otázkou je, jak dlouhý je úsek b. Zda se nám podaří přistát.

Moduly hlásí pokles napětí těmito způsoby:

  • rozsvícením LED diody - je vidět jen na zemi mezi lety
  • sirénkou - jse slyšet jem na 100-200 m, motor motorového modelu ji přehluší úplně
  • ovlivněním řízení některého z kanálů - může třeba pomalu a výrazně zahýbat směrovkou nebo přidat a ubrat plyn.

U modelů, jejich lety trvají desítky minut doporučuji spíše spoléhat na prevenci nebo záložní zdroje.

image
Zde je indikace na sloupcích při pravém okraji kabiny. Po nasazení překrytu je indikátor vidět vyříznutým okýnkem ve výlisku interiéru.
image
Akutest firmy BEL, který umí funkci sirénky pro hledání modelu.

Určitě je zajímavé použít zařízení, která zaznamenávají stavy napájení během letu. Například modul Schulze elektronik blinki-mc3. Dozvíte se tak například, že během letu napětí chvilkově nebezpečně klesá a měli byste se zaměřit na sladění velikosti akumulátorů a celkového odběru serv v modelu. Například.