¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Vysílače stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.12.2003

Vysílač vysílá vaše povely do modelu. Zde ho zpracuje přijímač a předá signál jednotlivým servům. Spolehlivost vysílače zásadním způsobem ovlivňuje bezpečnost letu. Ergonomie jeho návrhu a provedení dává větší či menší prostor vašim pilotním schopnostem.

Dělení stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

25.07.2004

podle pásma:

Více viz Kmitočtová pásma.

rádia pracující v MHz pásmech:

 • pracující s kódováním PPM
 • pracující s kódováním PCM

podle určení:

 • pro letadla
 • pro auta

podle způsobu držení vysílače:

 • palcové
 • pultové
 • volantové

podle počtu kanálů

 • 4 kanálové
 • 7 kanálové
 • 9 kanálové
 • 12 kanálové
 • atp.

Pojmy stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

25.07.2004

ATL Asymetrický trim plynu.
ATV Nastavení dráhy serva. Servo se normálně pohybuje přímo úměrně délce řídícího impulsu. Některé vysílače umožňují změnu této závislosti. Viz například Multiplex Evo. Také některá digitální serva umožňují změnit tuto závislost.
cut-off Zastavení motoru. Knipl plynu se nastavuje tak, aby při stažení plynu motor běžel na volnoběh. Cut-off je tlačítko, kterým se plyn stáhne ještě více a to způsobí zastavení motoru. U modelů s elektropohonem to je bezpečnostní opatření, aby náhodný pohyb kniplu plynu nespustil nečekaně motor.
D/R Dvojité výchylky. Více viz Dual Rate.
Dual Rate Dvojité výchylky. Rádio umožňuje nastavit různou velikost výchylek kormidel. Například pro let vysokou rychlostí se nastaví menší výchylky, pro akrobacii nebo přistání výchylky velké. Také D/R.
EPA End Point Adjustment - nastavení koncové polohy. Určuje, v jaké koncové poloze bude servo při plné výchylce kniplu vysílače.
HF modul Modul do vysílače, který zajišťuje vlastní rádiové vysílání. Výměnou modulu lze měnit pásma, ve kterých vysílač pracuje.
mode Rozložení funkcí na kniplech vysílače. Viz Mode 1, 2, 3, 4.
PCM Pulse Code Modulation - způsob modulování signálu vysílače modelářské soupravy, kdy se informace přenáší zakódovaná do číselných informací.
PPM Pulse Position Modulation - způsob modulování signálu vysílače modelářské soupravy, kdy se informace přenáší do posloupnosti pulsů různé délky.

Více pojmů viz Kdo se v tom má vyznat?.

Výběr vysílače stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

12.02.2007

Před nákupem vysílače se zamyslete, co vlastně potřebujete. Vysílač se kupuje na několik let. Je to nejdražší součást soupravy. O to víc mrzí, když si koupíte něco jiného, než jste chtěli nebo potřebovali.

O výběru rádia je širší úvaha na stránce Kupování rádia. Je určena hlavně těm, co si kupují první rádio. Viz také Laďas - Počítačové vysílače.

Recenze stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

25.07.2004

Příležitostí k získání informací o rádiu, které si chcete koupit jsou recenze. Recenze se zpravidla objevují u vysílačů přicházejících na trh.

Recenze vysílačů v časopisech stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
25.07.2004

Recenze vysílačů v našich časopisech čas od času vychází. Bohužel u počítačových rádií je prostor časopisu poměrně malý.

Recenze vysílačů na internetu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
25.07.2004

Recenze na internetu mají výhodu v tom, že snadněji najdete recenzi i staršího modelu rádia. Nevýhodou je veliký rozdíl v kvalitě jednotlivých recenzí a je tedy třeba dobře zvážit schopnosti autora recenze.

Bohužel je většina recenzí v angličtině.

Recenze rádií, modelů, spalovacích motorů ... image anglicky

Počet kanálů - pozor na to! stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

15.11.2007

Pokud je pro vás počet kanálů při výběru vysílače opravdu důležitý - vysílač bude ovládat model se spoustou ovládaných prvků, dejte si pozor, kolik kanálů vámi zamýšlený vysílač opravdu umí!

Některé vysílače umí jiný počet kanálů při modulaci PPM a jiný při modulaci PCM! Viz například mc-22s . Prodejci samozřejmě uvádí ten vyšší počet kanálů.

Nebo je rádio třeba 9 kanálové, ale ten 9 kanál není proporcionální. Dá se použít třeba jen na spínání světel nebo podvozek.

Výběr vysílače pro pásmo 2.4 GHz stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

12.05.2009

Pokud budete pořizovat vysílač pro pásmo 2.4 GHz, zvažujte nejen vlastnosti vysílače a reference jeho uživatelů, ale zjistěte si také, jaké příslušenství a za jaké ceny budete v budoucnu kupovat.

Systémy pro pásmo 2,4 GHz jednotlivých výrobců vysílačů nejsou totiž vzájemně kompatibilní! Není to tak, že jste si k drahému vysílači koupili do malého modelu levný přijímač od jiného výrobce. Jakmile se rozhodnete pro nějakou značku, budete muset kupovat jen její přijímače!

Vysílače s kmitočtovou syntézou stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

27.06.2004

U vysílačů se běžně jeden z kanálů kmitočtového pásma volí vložením krystalu pro příslušný kanál (kmitočet). Vysílače s kmitočtovou syntézou krystal nepotřebují. Kmitočet se volí volbou v menu vysílače.

Vysílače jsou v cenících označeny slůvkem synth.

Výhody jsou evidentní. Nemusíte kupovat krystaly pro více kanálů. Vykoupeno to je vyšší cenou takového vysílače.

Vysílač s kmitočtovou syntézou může pracovat s přijímačem s kmitočtovou syntézou, ale funguje take s běžným přijímačem s výměnnými krystaly.

Údržba vysílačů stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

08.08.2004
Vysílače nejsou příliš složitá zařízení. Je v nich však poměrně hodně pohyblivých součástí, provozní podmínky nejsou zrovna jednoduché a hlavně jeden vysílač je užíván mnoho let. Protože spolehlivost vysílače zásadním způsobem ovlivňuje bezpečnost letu, měla by se i jemu věnovat nějaká pozornost.

Intenzita jeho údržby by se měla odvíjet od intenzity provozu a hodnoty vašich modelů.


image více ...

Životnost stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

25.07.2004

I vysílač má omezenou životnost. Hodně záleží na druhu provozu, ve kterém je vysílač používán a na péči, kterou mu jeho uživatel věnuje.

Přirozeně stárnou akumulátory vysílače. Létá-li někdo prakticky denně, vyčerpá v horizontu dvou let životnost akumulátorů. Kdo létá jednou za týden, mohou mu akumulátory vydržet dlouhá léta.

Při intenzivní používání rádia dochází k opotřebení potenciometrů kniplů.

Zpravidla tedy dojde spíše k vyčerpání morální životnosti rádia než k vyčerpání jeho životnosti technické.

Zkušenosti stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.05.2004

Z rádií v současnosti modeláři provozovaných mám osobní zkušenost s vysílačem Hitec Flash 4 a Multiplex Evo 9.

S rádiem Hitec jsem neměl žádný problém. Jen mi brzo odešel originální akumulátor. K jinému rádiu jsem přešel kvůli požadavku více funkcí. Více viz Hitec 4 Flash.

S rádiem Multiplex jsem také spokojený. Zatím vše funguje jak má. Více o rádiu viz MPX Evo.

Součásti vysílačů stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

22.10.2005

Součástí dodávky nového vysílače je i nějaké základní příslušenství. Každý výrobce i každý typ má příslušenství různé.

Manuál vysílače stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
22.10.2005

Manuál - návod k použití je důležitou součástí. Při pořizování rádia z druhé ruky dbejte na to, aby vám prodávající předal i manuál.

I když se dá lecos zvládnout bez manuálu, občasné nahlédnutí je třeba. Zkušený majitel vysílače dokáže většinou nastavit i cizí vysílač jiné značky. Ale není dobré být odkázán na cizí pomoc. Stačí potom trochu neopatrnosti, na vysílači omylem "něco" nastavíte a už nelétáte, protože serva chodí jinak, než je třeba. A protože není přítomen váš rádce, jedete domů. Je proto dobré si manuál prostudovat.

Některé manuály se dají sehnat i na internetu, ale většinou jen v nějakém světovém jazyku.

Manuály vysílačů na internetu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
22.10.2005

Manuály vysílačů se dají sehnat i na internetu, ale většinou jen v nějakém světovém jazyku.

Příklad: potřeboval jsem nahlédnout do manuálu vysílače Hitec Flash 5. Našel jsem si adresu výrobce a na jeho webu jsem šel skrz menu Support - Product Support - Manuals - Radio Systems - Flash 5. Stáhl jsem manuál v PDF souboru.

Pokud nemohu manuál nalézt na stránkách výrobce, hledám slova "manual download Hitec Flash" a tak podobně.

Dají se nalézt i české verze manuálů nebo alespoň výtah z manuálu. V mnou uvedeném případu jsem nalezl český návod zveřejněný panem Vinklárkem: http://www.vinklarek.cz/NavodFlash1.htm.

Doplňky vysílačů stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.12.2003

Ne všechno pořídíte při nákupu vysílače. Něco můžete dokoupit, něco můžete vyrobit.

Antény stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.12.2003

Anténa je nedílnou součástí elektroniky vysílače. Myslete na to, když s ní budete experimentovat. Když použijete nevhodnou anténu, rozladíte vysokofrekvenční (vysílací) část rádia.

Anténa vysílače i přijímače je klíčovou součástí přenosu signálu. Nezkracujte je ani je neprodlužujte. Vysílač a anténa a přijímač a anténa jsou vzájemně naladěny a změnou antény snížíte účinnost rádia. 
Pozor! stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
28.12.2003

Nezapínejte vysílač bez antény. Hrozí vám zničení koncového stupně vysílače!

Vysílač je však možné zapínat se staženou anténou.
Krátké antény - pendreky stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
28.12.2003

Pro létání na omezeném prostoru lze s výhodou použít krátké antény - tzv. pendreky.

Anténu tvoří spirála ztočená na délku cca 30 cm. Tyto antény lze běžně koupit. Z principu má rádio s takovou anténou menší dosah. Při létání venku v termice, kdy se model dostává stovky metrů od vás používejte originální prutovou anténu.
Poloha antény stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
02.01.2004

Poloha antény vysílače je také důležitým parametrem. Anténa vysílače by neměla "ukazovat" přímo na model. Prut antény vyzařuje v lalocích kolmo ke své ose. Výkon vyzářený ve směru osy antény je o dost menší než kolmo k její ose. Do takové situace se dostanete s vysílačem v ruce ve chvíli, kdy letíte u země daleko od sebe. Vysílače jejichž anténa je vyvedena v úhlu 45 stupňů mají v tomto výhodu. Vysílač Multiplex, se kterým jsme také létali měl zase anténu v kloubu a bylo možné ji nastavit podle potřeby. Kraft to měl také. 

Přepínače stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.12.2003

Vlastní výroba potenciometru ovladače vysílače  stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
28.12.2003

Originální potenciometry dodávané výrobci vysílačů jsou hodně drahé. Je možné je vyrobit.

Ing.Černý v RC revue 8/2003 výrobu potenciometru podrobně popisuje. Používají se potenciometry o průměru těla 16.5 mm, s dlouhou hřídelkou o průměru 4 mm a jmenovitém odporu 25 kΩ. Vysílače využívaji zhruba 50° výchylky a odpor 5 kΩ. Úprava spočívá v nanesení vodivé vrstvy na nevyužívané části odporové dráhy potenciometru.

Propojení vysílačů učitel - žák stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

19.10.2004

stručně


 • propojení učitel žák zjednodušuje výuku létání
 • propojit lze vysílače různých typů
 • propojit lze vysílače různých značek

Pro výuku létání lze s výhodou použít propojení vysílačů v režimu učitel-žák. Dva vysílače se propojí kabelem. Jeden z nich je nadřízený - učitel. Ten může řízení předat podřízenému vysílači - žákovi. Přepínání řídí učitel.

Učitelův vysílač je ten hlavní, který řídí model (má vytaženou anténu a vysílá). Učitel přepínačem předává podle své úvahy řízení žákovi. Po přepnutí na žákovský vysílač se "odpojí kniply" učitelského vysílače a učitelův vysílač je řízen kniply vysílače žákovského. Učitel může kdykoli žáka odpojit přepnutím přepínače na svém vysílači. V případě krize tak snadno může zasáhnout. Žák tak může létat v klidu.

Žák se nemusí bát, že model rozbije a může tak létat v klidu a více se soustředit na vlastní řízení.


image více ...

Viz také

Funkce kniplů

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Rádia (RC))