¦ Kontakt ¦ Hledat image

Nabíjení akumulátorů stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

25.07.2004

Bez alespoň základních vědomostí o nabíjení akumulátorů se neobejde žádný modelář provozující rádiem řízené modely.

Nabíjení akumulátorů ve vysílačích a pro přijímače není žádná věda a vystačíte s jednoduchými a levnými nabíječi a s dodržováním jednoduchých zásad.

Nabíjení akumulátorů pohonů modelů je trošku jiná oblast a problematika kolem jejich nabíjení je složitější a i potřebné prostředky jsou dražší.

Pojmy stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

25.07.2004

0.1 C Způsob udání nabíjecího proudu a tím i rychlosti nabíjení akumulátorů. Nabíjení 0.1 C znamená u akumulátoru o kapacitě 1800 mAh nabíjení proudem 180 mA. Nabíjení 1 C znamená u akumulátoru stejné kapacity nabíjení proudem 1.8 A.
cyklování akumulátorů Opakované několikanásobné vybítí a nabití akumulátoru.
delta peak Jev při nabíjení akumulátorů, kdy před dosažením plného nabití napětí článku na chvíli poklesne. Tohoto poklesu využívají automatické nabíječky k detekci nabitých článků.
fast charge Rychlost nabíjení akumulátorů - pomalé nabíjení. Typicky takové nabíjení trvá kolem 5 hodin. Více viz Rychlonabíjení.
jmenovitá kapacita Množství elektrického náboje v Ah deklarované výrobcem, které může samostatný článek dodat. (jeden zvýrobců Pb aku deklaruje jmenovitou kapacitu jako množství elektrického náboje, které může samostatný článek dodat v Ah při 5 hodinách vybíjení do konečného napětí 1,0 V při +20 °C)
normal charge Rychlost nabíjení akumulátorů - pomalé nabíjení. Typicky takové nabíjení trvá více jak 10 hodin. Více viz Pomalé nabíjení.
quick charge Rychlost nabíjení akumulátorů - ultrarychlé nabíjení. Typicky takové nabíjení trvá minuty. Více viz Ultrarychlé nabíjení.

Viz také

Akumulátory, Nabíječe akumulátorů
Rychlost nabíjeníimage