image

Zálet stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

14.03.2021

Chystám zálet. Počasí je příznivé, do setmění plno času, půjdu na louku za humna.

image

Zapínám letadlo, čekám, až se chytí GPS a systém se inicializuje, ale místo naskočení telemetrie všechno bliká. Zkoumám, co se děje, ve stavovém řádku na displeji vysílače čtu error. Na zálet GPSku nepotřebuji, ale flight controller mi nedovolí roztočit motory. Vracím se alejí domů a modlím se, abych nepotkal někoho ze sousedů a nedostal otázku: Tak co, jak ti to dneska lítalo? image

Doma rozborka a na příčinu problému přicházím hned. Jeden vodič od GPS modulu je utržený. Venku už je šero, ze záletu už dneska nebude nic.

image

Test na zemi stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

17.03.2021

Nepřízně počasí jsem využil ke zkoušce napájení Li-Ion akumulátorem. Letadlo leželo celou dobu na dvorku na zemi opřené špičkou o auto, pak jsem ho kvůli hluku musel schovat do domu na poslední třetinu zkoušky, ze dvora mě vyhnali. image Venku bylo 8 stupňů, v dílně cca 15 stupňů.

image

Motory během testu braly 11-12 Ampér. Maximální odběr je 32 Ampér. Po 30 minutách klesne napětí akumulátoru a proud padne pod 8 Ampér. Takže mohu letět nepřetržitě pod plynem 11-12 A tak 30 minut. Baterka měla cca 40 stupňů. 3.25V ukazovala nabíječka napětí článků. Dobil jsem 4800 mAh. Nabíječka je nastavena default na Li-ion 4.1V, v katalogovém listu baterek je napětí 4.2 V, takže ještě nějaká anergetická rezerva by šla vytvořit nabitím na 4.2 V.

image

Až reálný provoz ukáže, jak velký odběr motory mají a jak dlouho akumulátor vydrží motory napájet. I když se motory zastaví, rádio samo jede dál, otázkou je, jak dlouho to dá taky tu Ampéru navíc pro vysílání obrazu.

image

Zálet znova stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

19.03.2021

Domluveno ranní létání s Karlem, měl by být zase zálet. Počasí ideální, krásné. Super ráno!

image

Zapínám letadlo, čekám, až se chytí GPS a systém se inicializuje, ale místo naskočení telemetrie jen cukatura kormidel. Známý problém. Zatím, co Karel už poletuje kolem v krásném prosluněném ránu, já opakovaně vypínám a zapínám vysílač a letadlo a čekám, kdy se přenos chytí. Druhý pokus, třetí, pátý ... zkouším to i s větší vzdáleností vysílače od letadla, ale prostě se to nechytí, nejde plynule ovládání kormidel, nejde telemetrie. Po desátém pokusu to vzdávám. Karel to komentuje slovy "bych to rozšlapal!" a já opravdu cítím vztek. Takové krásné ráno! image

Doma na dvoře to chci zkoumat, zapínám vysílač a rádio v modelu, za deset vteřin to hlásí, že je to připraveno k letu, všechno funguje. Mám chuť to nakopnout. image.

 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink


zpátky na: Oživení flight controlleru │ dál: Povrchová úprava


přehled kapitol:

 1. Twin Star
 2. Zadání
 3. Stavba
 4. Křídlo
 5. FPV
 6. Oživení flight controlleru
 7. Zálet
 8. Povrchová úprava
 9. Li-Ion
 10. Twin Star jako nosič GoPro MAX
 11. GoPro MAX na centroplánu
 12. Kamera Insta 360 GO 2
 13. Kamera GoPro Hero 10 Black
 14. Létání s Twin Starem
 15. Údržba
 16. Nastavení
 17. Nastavení INAV
 18. Parametry

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | Twin Star)