image
<

Létání s Twin Starem

image novějšíindexstaršíimage

Aprílové počasístálý odkaz / permalink

06.04.2021

Potřeboval jsem na Twin Starovi něco oměřit, vytáhl jsem ho večer, kdy polevil silný vítr, na louku.

image

Provedl jsem na jednu baterku tři lety v celkové délce dvacet minut a protože jsem mezi lety něco nastavoval, celková doba létání byla půl hodiny. Na louku jsem přišel v prosluněném podvečeru, během druhého letu najednou vidím ve vzduchu okolo letadla vločky, při třetím letu se mraky pohybující se podél Krušných hor ve vzdálenosti deset kilometrů rozlily až nade mne a rozfoukalo se ze tří na sedm osm metrů. Totální obrat v počasí během deseti minut!

Koukal jsem, jak jdou těžké mraky po vzdálených horách, a najednou letím v tom počasí, které jsem z dálky pozoroval, sám. Připomnělo mi to léto, kdy rozvíjející se bouřka rychle změní situaci ve vzduchu, rozlije se i proti směru pohybu počasí a pěkný let se může rázem změnit v boj o život.

Tady u nás se to počasí postupující od západu někdy "zarazí" na kopečcích mezi Teplicemi a Ústím. Mají převýšení nějakých sto metrů. tvoří takový nízký dlouhý práh s hranou v nadmořské výšce kolem 300 metrů a dokážou ovlivnit mraky se základnou v 600 metrech. Často to je dobře vidět při jízdě po dálnici D8. Před Ústím u Řehlovic tuhle řadu kopečků protíná řeka Bílina a při jízdě po dálnici tímhle údolím skrz uvidíte jasný předěl počasí.

To se stalo i tentokrát a těžké sněhové mraky táhnoucí v dálce pod Krušnými horami se během chvilky rozlily až ke Středohoří k místu, kde jsem létal. Začal jsem na prosluněné louce a na konci jsem domů nesl letadlo pokryté sněhem. A celou dobu byla pěkná zima, teploměr se ze značky nula nepohnul ani při tom sluníčku. Já jsem si svůj úkol splnil, tak i přes tu zimu jsem spokojen.

image

image novějšíindexstaršíimage


zpátky na: Li-Ion │ kam dál: Údržba Twin Stara


přehled kapitol:

 1. TwinStar
 2. Zadání
 3. Stavba
 4. Křídlo
 5. FPV
 6. Oživení flight controlleru
 7. Zálet
 8. Povrchová úprava
 9. Li-Ion
 10. Létání s Twin Starem
 11. Údržba Twin Stara
 12. Nastavení
 13. Nastavení INAV
 14. Parametry

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | TwinStar)