image

FPV stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

01.03.2021

FPV vybavení - DJI Air Unit bude sedět na trupu místo kabiny. "Vzal jsem míru" a začal jsem přemýšlet, jak mají být komponenty rozmístěny a jak mají být uchyceny. Mělo by to fungovat tak, abych s tím vším mohl jednoduše manipulovat třeba při výměně baterky, aby se při manipulaci neutrhly nějaké kablíky, aby to komponenty udrželo při tvrdším přistání a nerozlámalo se to, ale aby naopak při velké ráně povolil držák a komponenty při destrukci poškodil co nejméně. A taky kamery musí mít vhodné výhledové poměry!

image

Postupuji v těhle případech vždycky stejně. Oměřím si a vymodeluji ve Fusion 360 všechny komponenty a rozmístím je tak, jak by to podle mé prvotní představy mělo vypadat. S kamerami v předpokládané poloze natočím zkušební záběry. A zkusím navrhnout nějakou konstrukci. Jako materiál jsem zvolil truhlářskou překližku 4 mm.

Modelování má i tu výhodu, že si mohu díly vyříznout a zkusit sestavit, abych si v reálu sestavu vyzkoušel, osahal. Stačí na to překližka z bedničky na ovoce nebo zbytek lehčeného PVC.

image

Kamera bude sedět na servu a budu ji moci z vysílače ovládat, budu se moci během letu rozhlížet. Ovládání mám vymyšlené na knipl směrovky a směrovku nebudu ovládat kniplem, ale spřáhnu ji s křidélky. Kamera je kablíkem napevno propojena s vysílačem videa - air unit, musí tedy oboje být smontovatelné a demontovatelné tak, aby konstrukce držáku nebránila protažení toho kablíku. Taky musí být přístup k šachtě SD karty v air unit a k jejímu USB konektoru. Konektor plochého kablíku, který spojuje air unit s flight controllerem, by měl být také přístupný, aby ho šlo rozpojit bez demontáže air unit. Držák by měl zajistit stálou polohu antén vysílače videa a měl by bránit jejich odpojení, zároveň to musí fungovat tak, aby se při havárii konektory antén nezalomily v konektoru air unit. Poslední nejdůležitější požadavek je chlazení air unit, vzduch by měl proudit všude okolo a air unit by se neměla dotýkat ničeho, čemu vadí vyšší teplota. Air unit bude sedět na dvou podélnicích nad základnou držáku a k držáku bude připevněna okem elektrikářské stahovací pásky.

image

K FPV kameře chci později přidat ještě GoPro 360 MAX

image

Vepředu bude držák k trupu přitažen polyamidovým šroubem, vzadu bude jazyk, který se zasune pod hranu otvoru trupu. Při velkém nárazu to vše může vycestovat dopředu.

image

image

Nakonec jsem se dopracoval k variantě, že držák kamery GoPro bude demontovatelný i s kamerou. K držáku je tento pomocný držák přitažen polyamidovým šroubem.

image

Držák kamery stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

04.03.2021

Držák kamery, která bude sedět na páce serva a umožní mi tak rozhlížení, dělám z lehčeného PVC. Výkres ve Fusion 360:

image

řezací plán ve Fusion 360

image

příprava programu pro stroj

image

Operace řezání trvala chvilku.

image

image

image

image


zpátky na: Křídlo │ dál: Oživení flight controlleru


přehled kapitol:

 1. Twin Star
 2. Zadání
 3. Stavba
 4. Křídlo
 5. FPV
 6. Oživení flight controlleru
 7. Zálet
 8. Povrchová úprava
 9. Li-Ion
 10. Twin Star jako nosič GoPro MAX
 11. GoPro MAX na centroplánu
 12. Kamera Insta 360 GO 2
 13. Kamera GoPro Hero 10 Black
 14. Létání s Twin Starem
 15. Údržba
 16. Nastavení
 17. Nastavení INAV
 18. Parametry

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | Twin Star)