image

Povrchová úprava

Ochrana spodku letadla stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

27.03.2021

"Pěnolety" trpí šoupáním po zemi. I tráva dokáže udělat při přistání do trupu rýhy, stébla se dokážou do trupu zapíchnout. První, co jsem udělal, byla ochrana spodku trupu.

image

V našem sdružení používáme na spodky pusher-jetů šedivou pásku Tesa, která dovede spodky trupů ochránit před odřením při dojezdu v trávě při přistání. Trup polepený páskou se také lépe čistí od hlíny.

Páska viz Lepící páska Tesa extra power universal

image

Trup je polepen od špičky až za křídlo, kde se trup zvedá. Kolega Karel má pásku ještě dál.

Přistání na asfaltu - to je jak objet trup šmirglem nebo rašplí. Asfalt prodře i tu pásku. Přistání na asfaslt se vyhýbejte. image

Zbarvení stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.03.2021

Od prvopočátku jsem věděl, že nepoužiju dodané polepy. Koukal jsem po netu, zda nenajdu nějakou inspiraci.

image

Prohlédl jsem si, jak barví Twin Stara kolegové modeláři po světě a srovnával se svým zadáním. Mělo by to jít dobře provést, mělo by to zvyšovat čitelnost letadla ve vzduchu a ulehčovat hledání na zemi. Nakonec mě zaujaly obrázky skutečných letadel a z nich nejvíce letadla americké pobřežní stráže.

image

Vytvořil jsem si tak tento návrh.

image

image

Provedení stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

29.03.2021

Zbarvení je provedeno barevnými lesklými vinylovými samolepícími fóliemi - tzv. reklamními fóliemi. Technicky: plotrová monomerická měkčená PVC fólie s polyakrylovým disperzním lepidlem. Konkrétně jsem koupil fólie Oracal.

image

Neřeším zda kupuji "krátkodobé samolepicí fólie" nebo "střednědobé samolepicí fólie", polepy mám na některých modelech více jak 15 let a nemám s nimi problém. V tomto případě jsem použil jen lesklé fólie.

Polepy pro velké plochy jsem řezal nožem Olfa podle ocelového pravítka. Znaky a nápisy jsem vyřezal na řezacím plotru. Problém je vždycky písmo. V počítači naní písmo, které používá na svých strojích americká pobřežní stráž, je třeba hledat a zkoušet.

image

Znak na křídle je soulep tří vrstev. Dole bílá, na ní modrá a nakonec červená. Nápisy i znaky se z podkladového papíru fólie na povrch modelu přenáší přenosovou fólií. Tu je třeba si taky pořídit. Lze ji použít opakovaně.

image

Po přitlačení fólie na povrch modelu jsem ji ještě přejel horkovzduškou. Lze použít i fén. Správně přilepená fólie dokonale okopíruje "čudlíky" na povrchu výlisků. Bez této operace má fólie tendenci se z povrchu EPO odlepovat. Není třeba mít obavu, že se fólie napne a zkroutí letadlo. Twin Star má tuhou konstrukci, kroucení nehrozí.

image

image

Podrobněji Práce s řezacím plotrem Silhouette Cameo

image

image

image


zpátky na: Zálet │ dál: Li-Ion


přehled kapitol:

 1. Twin Star
 2. Zadání
 3. Stavba
 4. Křídlo
 5. FPV
 6. Oživení flight controlleru
 7. Zálet
 8. Povrchová úprava
 9. Li-Ion
 10. Twin Star jako nosič GoPro MAX
 11. GoPro MAX na centroplánu
 12. Kamera Insta 360 GO 2
 13. Kamera GoPro Hero 10 Black
 14. Létání s Twin Starem
 15. Údržba
 16. Nastavení
 17. Nastavení INAV
 18. Parametry

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | Twin Star)