¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
Hesla pro každý den:

Den, kdy jste nelétali, jakoby ani nebyl

Rodina se dusí, létat se musí

Fly hard - life is short

Zdravý životní styl? - Modelářství!


Co dělám?

Strategie

[15.3.2023]

K tvorbě programů pro stroj jde přistupovat různě. Cílem je dosahovat velkého výkonu a tím i krátkých časů jednotlivých operací. Je lepší, když něco trvá deset minut než hodinu. Místo dvou třech večerů v dílně se dá věc stihnout za jeden. Méně hluku, méně spotřebované energie.

Zkouším nejdříve malý úběr malou rychlostí. Každý materiál je jiný, dřeva různé tvrdosti, balza, překližka, letecká překližka, depron, každý materiál chce své. U Stepcraftu to bylo jednodušší, u tvrdšího dřeva jsem se pohyboval v posuvech v hodnotách cca 400 mm/min, kdy jsem narazil na problém tuhosti stroje. U Lupy mohu jet rychlostí několik tisíc mm/min, o řád vyšší a stroj to zvládá. Rostou ale síly do materiálu a tím i nároky na upnutí obrobku, při velkých rychlostech asi bude menší přesnost.

S výhodou využívám možnosti programu Candle, který má nastavení Overriding. Při pokusech s řeznými výkony si ve Fusionu nastavím menší rychlost a během obrábění v Candle rychlost zvyšuji. 120%, 150%, 200%. Když to jde, do příští verze programu nastavím dvakrát vyšší rychlost a při dalším pokusu mohu zase pomocí Overriding zrychlit. Tak mohu rychle ozkoušet rychlost 2x, 4x, 8x vyšší. A někdy zase samozřejmě musím i zpomalit.

Zrychluji nejen proto, že docílím kratších časů obrábění, ale taky kvůli Fusionu. Ten v hobby licenci omezuje rapid pohyby, při exportu G-code nahradí skoro všechny příkazy G0 příkazem G01, G1. Je pro mě lepší jezdit v záběru vyšší rychlostí s menším úběrem, protože budu mít rychlejší přesuny frézy nad obrobkem. Pro mě je tedy obecně lepší lepší menší tříska a větší rychlost.

Albatros D.Va Mariána Ševčáka

Když jsem byl v neděli na letišti, přijel si zalétat taky Marián Ševčák se svým Albatrosem.

image

Model i pilot mě zaujali letovým projevem, krásné realistické létání podpořené ještě zvukem ze zvukového modulu.

Je to Mariánova vlastní stavba podle plánku ze stavebnice Proctor zmenšeného na měřítko 1:5. Rozpětí 1.8 metru, hmotnost 5.5 kg, potah Solartexem, trup je potažen překližkou 0.4. Motor, kulomety a ostatní detaily jsou tištěné. Křidélka jsou ovládána maketově lanovody přes kladky. Motor Propdrive 5060 380kv, regulátor Hobbywing 100A, akumulátor 6S 5000 mAh.

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1

Ranní letovka 2

V neděli už nemá být sluníčko, ale počasí z hlediska letového má být stejné jako v sobotu. Domluva stejná, ráno v osm.

image

Tentokrát se už takto ráno sjíždí na letiště celá parta a tak se mohu pokoukat a pobavit i o jiných modelech, než je můj Funray.

image

image

image

Vzpomínám během letu s Funrayem, kdy jsou ve vzduchu ještě dva modely, na včerejší odpoledne s klukama. Tady se cítím bezpečně, tady na letišti jsou pánové "více organizovaní". image

Podle zpráv z internetu tento víkend vypuklo modelářské létání opravdu ve velkém v celé republice! image Podmínky pro létání byly opravdu luxusní.

Ranní letovka

Na sobotu se domlouváme na ráno na osmou. Už je tepleji, v noci snad nebude mrznout a je hlášeno sluníčko a slabý vítr. A to se splnilo.

image

V osm se scházíme s Karlem na letišti, teploměr ukazuje 3.5 a to je skoro teplo. Fouká slabounký vítr, sluníčko svítí skrz ranní opar a na letišti je příjemně. Byl z toho takový malý sraz funrayistů! image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

V deset, když se rozcházíme, nám připadá úplně jarně! image

image

Odpoledne s klukama

Odpoledne jdeme s klukama na louku za humna.

image

Fouká více než ráno, ale jsme za horama a tak se to tady točí a mění od 2 do 4 m/s. Je teplíčko a vypadá to fakt jako jaro! Jen ta louka je nacucaná jak houba.

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

Já tu mezi nimi maturuji s Funrayem. Místo je trochu složité, stojí se mezi dvěma vedeními 3 kV, které jsou od sebe necelých sto metrů, osamělé stromy i řady stromů. A kluci, kteří vykonávají se svými letadly Brownův pohyb, zahušťují prostor, kterým se musím protáhnout s velkým Funrayem. Dopadlo to dobře! image

Už mě dneska bolí nohy! Ráno s Karlem, potom s Ivanou na výlet, na nákup a potom s klukama. Od sedmi do čtyř na nohou!

Přehled podle data | Starší image.

viz také: Modelářův rok


zpátky na: Co čtu, co poslouchám │ dál: O tomto webu


přehled kapitol:

  1. Něco o mně
  2. Moje začátky
  3. V klubu
  4. Sériová výroba
  5. S čím létám
  6. S čím jsem létal
  7. Co čtu, co poslouchám
  8. Co dělám?
  9. O tomto webu