image

DJI FPV stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

23.04.2021

Když se na trhu objevilo FPV vybavení s digitálním přenosem od DJI (7/2019), vzbudilo to můj zájem. Měl jsem předtím u kamarádů možnost kouknout do brýlí a zaletět si s jejich modely s kamerou na palubě, ale analogový přenos s málo čitelným a zašumněným obrazem mě nenadchnul. Firemní reklamní video DJI ale ukazovalo něco úžasného, krásně čistý obraz s čitelnými detaily!

image

Na trhu do té doby byla jen zařízení analogová, kde rozlišení obrazu je o hodně menší a obraz je zatížen velkým šumem. Toto zařízení s digitálním přenosem obrazu slibovalo revoluci.

Otázkou bylo, zda to funguje jako v tom reklamním videu. Začal jsem shánět nějaké reference. Jmenuje se to DJI FPV a první zjištění bylo, že to je dost drahé. Zajímalo mě, zda ten obraz v brýlích je opravdu tak pěkný a jak bych v brýlích obraz viděl já, který nosí dioptrické brýle. Dočkal jsem se, že brýle začali nabízet i tuzemští prodejci, zkoušel jsem u nich domluvit, zda bych se do brýlí mohl podívat. Ale nikdo neměl brýle na pultě, všichni říkali: objednejte a uvidíte. image

Postupně jsem se dopracoval k závazku, že tohle odvětví létání - FPV vynechám, že už takhle mám dost aktivit. Jediné, co mi zůstalo v hlavě, byla myšlenka, jak by se s tím pěkně filmovalo. Při létání s modelem a kamerou mi chybí kontrola toho, kam záběr kamery směřuje, tohle zařízení by mi práci s kamerou ulehčilo.

Pak jsem se dozvěděl, že kamarád Pavel brýle má, a hned jsem sedl do auta a jel se za ním do brýlí podívat! Pavel mi půjčil jeho letadlo, odlétal jsem si s ním a s brýlemi na nose nějakou minutu a bylo rozhodnuto! Obraz v brýlích je opravdu perfektní, jsou čitelné i vzdálené detaily na zemi, brýle dobře zvládají přechody světlo stín. Reklamní video nelhalo! image Kupodivu jsem vůbec neměl problém se svými dioptrickými brýlemi. Počítal jsem s tím, že bude potřeba vložit do brýlí dioptrické korekce, které výrobce nabízí, ale i bez nich jsem v brýlích viděl obraz ostře. A taky se moje brýle do FPV brýlí bez problémů vešly. Další víkend už jsem letěl se svým DJI FPV na svém Razoru. image

image


dál: Zkušenost filmaře


přehled kapitol:

  1. DJI FPV
  2. Zkušenost filmaře
  3. Videa pořízená systémem DJI FPV
  4. DJI Air Unit
  5. DJI Air Unit Lite - Caddx Vista

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám)