image

FPVstálý odkaz / permalink

01.07.2018

V sekci Pojmy se kterými se v modelářství setkáte píšu o FPV toto:

FPVstálý odkaz / permalink
27.12.2015
FPV - First Person View. Zkratka používaná v modelářství pro řízení modelu koukáním na obraz z kamery na palubě modelu, tedy jako kdyby pilot seděl v modelu. Obdobně to je u létání s kopterami.

Více viz článek zde: FPV

Co to ale znamená v praxi? Jak to vypadá, jak to funguje?

Létání s kopterou vypadá z pohledu kamery ve stroji takto:

S letadly takto:

Pilot drží vysílač, nekouká na model ale do brýlí s obrazovkami, které přenáší obraz z kamery umístěné v modelu. Obraz není tak čistý jako na ukázkách zde výše, rozlišení obrazu je menší a kvalita přenosu je nižší. Hlavním problémem je, že pilot nemá prostorové vidění.

Veřejnost má pojem FPV spojený hlavně s řízením modelu na velkou vzdálenost, s lety modelu několik kilometrů daleko od pilota, s přenosy obrazu velkými výkony vysílače obrazu na palubě modelu. V Evropě je ale tento způsob provozu modelů zakázán, létat s modely je povoleno jen na takovou vzdálenost, kdy pilot na letadlo vidí a může ho řídit bez takových pomůcek, jako jsou kamery systému FPV. V praxi to jsou vzdálenosti od 300 metrů u malých modelů do asi 1.5 kilometru u velkých modelů, typicky maket větroňů. FPV má ale velký potenciál i pro létání v malé vzdálenosti od sebe, kdy se létá nízko a blízko různých objektů - tzv. "proximity", tak jak je to ukázáno zde ve výše uvedených videích.

Řízení modelu pohledem do FPV brýlí není úplně jednoduché image:

FPV jako pomůcka fotografa / filmařestálý odkaz / permalink

03.07.2018

Když člověk začne zkoušet fotit nebo filmovat z modelu, zjistí, že vidět kam kamera na letadle vysoko nad vámi přesně kouká, by bylo velmi užitečné.

image

Tomu také FPV může pomoci. Dělá se to tak, že se s modelem letí "na oči" a když už to vypadá, že model doletěl do správné pozice pro snímání, kouká pilot na monitor, který má připevněný na vysílači, a drobné detaily záběru ladí řízením modelu s pohledem na monitor. Na snímku je vidět monitor se stínítkem na Pavlově vysílači:

image

Létání s monitorem je bezpečnější než s brýlemi na hlavě, pilot má kontrolu kde s modelem je a co se děje v jeho okolí.


dál: Legalita FPV létání


přehled kapitol:

 1. FPV
 2. Legalita FPV létání
 3. FPV pojmy
 4. FPV létání - Free Style
 5. FPV létání - Free Style Wing
 6. FPV létání - Cinematic
 7. FPV létání - Cinematic Wing
 8. FPV létání - Race
 9. FPV létání - Race Wing
 10. FPV létání - Chasing
 11. FPV létání - Chasing Wing
 12. FPV létání - Long Range
 13. FPV létání - Long Range Wing
 14. Seznámení se s FPV

(zveřejněno v rubrice Modely letadel)