image

Můj pohled na Fusion 360 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

27.08.2023

V letních měsících roku 2023 se v modelářských fórech a na Facebooku objevily dotazy na použití programu Autodesk Fusion 360 v modelářské praxi, stoupnul mezi modeláři zájem o využití Fusion 360. Z dotazů modelářů, kteří se pustili do práse s Fusion 360, někdy méně někdy více čiší neznalost tazatelů, vypadá to, že se vrhli jako začátečníci rovnou na řešení poměrně komplexních úloh bez znalosti filozofie a postupů v programu Fusion 360.

Já sám jsem se v roce 2019 pustil do práce s Fusion 360 podobným stylem, postupoval jsem intuitivně, vydrželo mi to nějaký týden, ale nakonec jsem se dostal do slepé uličky. Nakonec jsem byl donucen vrátit se na začátek, shlédnout turorial, kde se vysvětlují základy práce s programem, filozofie práce s programem, seznámit se s používanými pojmy. S tímto základem jsem začal se vším od začátku.

Fusion 360 má počátky někdy v roce 2012 v programu 123D Design. Pamatuji si, když se 123D Design objevil, byla to pro mě alternativa k AutoCAD a TurboCAD a bylo to zjevení, rozhraní programu bylo velice inovativní, mnoho stejných prvků ovládání má dnes Fusion. Autodesk vyvíjel několik produktů, kupoval produkty jiných firem, mimo jiné rozvíjel i Fusion, ale všechno se moc dynamicky měnilo. Tak jsem pokusy v 123D Design odložil a až před nějakým rokem jsem zkusil Fusion 360. Program se pořád dost rychle rozvíjel a bohužel i dost měnil pod rukama. To byla i výtka mnohých, že se nemá cenu to učit, že to Autodesk pořád mění. Teď je už Fusion stabilně se rozvíjejícím programem se širokou podporou a s početnou armádou uživatelů.

Chci tady ukázat svoje postupy jak já co dělám ve Fusion 360. Jsou to postupy modelářské praxe, nejsou to ale postupy jediné možné, ve Fusion jde jednu a tutéž věc řešit více cestami. Chci svoje postupy ukázat těm, co s programem právě začínají, abych jim ulehčil první kroky a ušetřil jim případně cesty do slepých uliček. Chci svoje postupy ukázat zkušeným uživatelům a nastartovat diskuzi o tom, jak to kdo dělá.

Předpokládám ale, že čtenář zvládl základy popsané třeba zde:

Od 3D modelu po přípravu výroby na CNC / Bednička stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.08.2023

Abych ukázal možnosti a způsob práce s programem Fusion 360, zaznamenal jsem práci na konstrukci dřevěné bedničky od vytvoření jejího 3D modelu po přípravu pro CNC stroj. Neberte toto video jako tutoriál, cílem je ukázat základy a souvislosti a výhody spojení CAD programu s CAM programem.

Z důvodů srozumitelnosti používám běžně používané termíny, které neodpovídají přesně názvosloví používaném ve Fusion 360. Není to ani nic z leteckého modelářství, chtěl jsem možnosti programu ukázat na něčem jednoduchém.

Strategie modelování / projektu (jednoduchého)  stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

08.10.2023

Jak postupuji při modelování tištěných dílů. Začnu vymodelováním situace. V tomto případě řeším držák telefonu k ovladači dronu, protože můj telefon v originál držáku nedrží, je moc velký. Oměřím si ovladač a vymodeluji ho jako samostatnou komponentu.

image

Držák, který je z ovladače výsuvný, modeluji jako samostatnou komponentu, abych si ho mohl podle potřeby taky jednoduše vysouvat a zasouvat. Jako ve skutečnosti.

V jiném projektu jsem si již dříve vymodeloval objímku telefonu, mohu ji tedy jen vložit do tohoto nového modelu.

image

Rozmyslím si konstrukci, v tomto případě prvky ovladače, které zajistí uchycení držáku telefonu. Mělo by to fungovat tak, aby i když se ovladač otočí vzhůru nohama, držák s telefonem nevypadl. Budou to otvory v těle ovladače a kvádr výsuvného držáku.

To rozmýšlení nebývá nikdy tak přímočaré, většinou až při modelování nebo dokonce až po vytištění prototypu člověk přijde na lepší a většinou i jednodušší řešení. Ani tady tomu nebylo jinak. První varianta byla nacvakávací na ty ocelové tyčky.

V tomto případě jsem nevymýšlel nějakou skládací variantu držáku, bude to jeden díl, který půjde snadno na ovladač nasadit a snadno z ovladače sejmout, ale jeho skladnost mě zatím nezajímá. Je to prototyp.

image

Modeluji nejdříve vlastní úchyty. Už v této chvíli přemýšlím, jak se to bude tisknout a zda to rozdělím na více částí, které budu lepit.

image

Potom vymodeluji tělo spojení rámečku telefonu a úchytů k ovladači. Žlutý rámeček, zelené tělo držáku a modrou objímku budu tisknout zvlášť a slepím je. Zelené tělo vytisknu každou polovinu zvlášť. Pracuji se symetrií, zelený díl je jen jeho polovina. Mohl jsem to udělat i u toho modrého dílu.

image

Nakonec vyrobím nějaká vylehčení a zaoblení. Díly budou slepené k sobě, vzájemně si zajistí pevnost a tvarovou stabilitu, mohou být tedy poměrně subtilní. Subtilnost šetří materiál a tisk bude trvat kratší dobu.

image

Díly vyexportuji a ve sliceru připravím k tisku. Nejsou třeba žádné podpory, výplň může být minimální, dal jsem 5%.

image

První prototyp držel telefon vyklopený nahoru 45 stupňů. To se ukázalo moc, model jsem upravil, objímku telefonu jsem více položil. Protože i projekt sliceru mám uložený, stačí udělat reload modelu z disku a tisknout další variantu. To je výhoda Fusion 360.

3D model plováku stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

01.09.2023

Tomáš Ciniburk na RC Mánii ukazuje, jak ve Fusion 360 modeluje plovák letadla a na jaké problémy narazil. Viz: rcmania.cz . Zkusil jsem totéž, abych ukázal svoje postupy.

Nechal jsem nahrávku v délce, jak jsem ten model dělal, jak jsem nad ním přemýšlel. Dá to představu o pracnosti.

Většinou dá více práce pochopit zákonitosti tvaru předlohy a je třeba zkusit objekt vymodelovat, porovnat s fotkami a jinými náčrtky a případně se v modelování vrátit nebo to zkusit od začátku úplně jinak. Často jsou v třípohledových náčrtcích pohledy blbě nakreslené a člověk na to přijde, až když podle těch čar modeluje. Autoři náčrtků některé věci jen odhadnou, nejsou to až na vzácné výjimky zmenšeniny výrobních výkresů.

Skeče nemám zavazbené. U takovýchto tvarů není moc co kótovat, ale až bych tvary upravoval, asi bych měl problém s tím, že by se mi hýbalo co nemá. Tak bych později doplnil nějaké kóty.

Skeče (náčrty) jsou provázány promítáním bodů z předchozích skečů, když později něco změním, změna se promítne do následujících skečů.

Spline čáry dělám s nejmenším možným počtem řídících bodů, zajišťuji si tak plynulost tvarů, kterou zachovám i při pozdější editaci.

image


zpátky na: Rozhraní │ dál na: Tutoriály česky .. Tipy a triky pro modelování ve Fusion 360


přehled kapitol:

  1. Fusion 360
  2. Naučím se Fusion 360!
  3. Vagón
  4. Návody, tutoriály
  5. Rozhraní
  6. Můj pohled na Fusion 360
  7. Tipy a triky pro modelování ve Fusion 360
  8. Tutoriály tématicky zaměřené
  9. Tutoriály kreslení modelů
  10. Komplexní ukázky práce
  11. Cvičení 1 - Stojánek na vajíčka
  12. Cvičení 2 - Lodička
  13. Cvičení 3 - Letadýlko
  14. Cvičení 4 - Letadýlko s 3D díly
  15. Další práce
  16. Proč, nač
  17. Pluginy
  18. Animace
  19. Fusion 360 - MANUFACTURE (výroba)
  20. Postprocesory
  21. Poznámky
  22. Na co si dávám pozor
  23. Jak rychle připravit díly pro řezání
  24. Volnoplošné modelování, T-spline
  25. Tutoriály k volnoplošnému modelování
  26. Klávesové zkratky k volnoplošnému modelování
  27. Tutoriály pro 3D
  28. Problémy
  29. Skripty, makra, programování, API
  30. Na závěr
  31. Novinky ve Fusion 360
  32. Správa
  33. Správa - Preferences
  34. Klávesové zkratky
  35. Fusion 360 a router Stepcraft
  36. Fusion 360 a router Lupa
  37. Fusion 360 a 3D tiskárna Průša
  38. Fusion 360 a STL
  39. Práce s STL
  40. Zdroje

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | CNC router | Fusion 360)