¦ Kontakt ¦ Hledat image

Zvětšování stavebních plánků modelů stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

21.04.2008

Poměrně populárním konstrukčním postupem jak postavit větší model je zvětšení plánku osvědčeného modelu. Zvětšit plánek modelu o 20 nebo 30% není velký problém. Stačí k tomu trochu citu k dořešení některých detailů konstrukce. Zvětšit však plánek modelu 2x nebo dokonce 3x už ale bez poměrně zásadních zásahů do konstrukce nejde.

Když zvětšíte plánek 3x, zvětší se 3x úplně všechno. Potah křídla z 2 mm balzy. To vám po trojnásobném zvětšení vyjde na balzu tloušťky 6 mm. To asi nebude to pravé a dá vám to váš cit a celkem snadno si to ověříte prozkoumáním nějakého jiného velkého modelu. A průřez nosníků v křídle? Průřez nosníků se zvětší 9x! Je to správně nebo není. Dá vám cit, zda je třeba průřez nosníků ještě zvětšit nebo naopak ho lze zmenšit? Co osičky koleček původně z oceli 4 mm. Přijde tam místo nich kulatina 12 mm? Když budete takto zkoumat na plánku uzel po uzlu, najdete takových věcí spoustu. Asi to nebude tak jednoduché.

Když si k tomu prohlédnete nějaký obří model třeba na modelářské akci, zjistíte, že jeho konstrukce, jeho jednotlivé detaily jsou mnohdy úplně jiné, než u model malého. Prostě model o rozpětí 4 metry je zkonstruován jinak, než model s rozpětím 1.5 metru. Nejlépe se o konstrukci velkých modelů poučíte, pokud se vám podaří získat stavební plánek nějakého obřího modelu. Třeba jiného typu. A samozřejmě když se seznámíte s někým, kdo takové velké modely staví nebo alespoň provozuje.

Než se pustíte do úvah o stavbě nějakého obra, zajděte si do obchodu a vemte si do ruky motor uvažované kubatury. Uvidíte, ja propastný rozdíl je třeba mezi benzíňákem 80 kubíků a vaším současným motorem 6.5 nebo 10 kubíků. Zkuste si podržet velký model, když ho jeho pilot zkouší na plný plyn. Získáte ta možná respekt a přinutí vás to postupovat ve svých úvahách odpovědněji.

Zvětšování plánků tedy lze použít, ale baz významných úprav konstrukce jen v poměrně malé míře. Pokud chcete postavit model o rozpětí 4 m podle plánku pro 1.5 m model, budete moci plánek použít zřejmě jen k získání proporcí letadla.


zpátky na: Stavební výkresy modelů letadel, plánky │ dál: Použití výkresů skutečného letadla ke stavbě modelu


přehled kapitol:

  1. Konstrukce leteckých modelů
  2. Oblasti konstrukce
  3. Metody konstrukce
  4. Stavební výkresy modelů letadel, plánky
  5. Zvětšování plánků
  6. Použití výkresů skutečného letadla ke stavbě modelu
  7. Postup
  8. Zadání
  9. Křidélka
  10. Pohony
  11. Testování, zálet
  12. Příklady
  13. Nepřesnosti v konstrukci modelu
  14. Dodržení tvaru profilu
  15. Nepřesnosti při stavbě
  16. Nepřesnosti za provozu
  17. Ukázky, tipy

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | Konstrukce)