image

Hodnocení stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

29.12.2018

Letovým projevem mě F/A-18 od Steve Shumateho nadchla!

image

Letadlo přesně splnilo moje zadání získat adrenalinové letadlo s projevem proudové stíhačky. To, že letadlo nemá turbínu, že se na konci trupu točí vrtule, to mi při létání nevadí, nevnímám to. Když model pohání motor a vrtule s dostatečnými otáčkami, jejich ječivý zvuk dobře letový projev doplňuje.

Protože letadlo létá relativně rychle, je potřeba pro létání při zemi dost velký volný prostor. Pěkná realistická zatáčka nízko nad zemí má poloměr desítky metrů. Přistávání nečiní problém, křídlo je umístěno výše a tak není vystaveno otloukání stébly trávy. Na spodku trupu to ale znát je, kamarádi proto oblepují spodek trupu lepící páskou. Měl jsem obavy, že budu o zem lámat vrtule, ale vrtuli jsem zničil jen jednou, když jsem létal za velkého mrazu.

F/A-18 je nezáludná a když je model vytrimovaný a serva drží dobře polohu, dají se s letadlem zaletět velké realisticky vypadající obraty a dá se bezpečně létat i hodně nízko nad zemí. Není to ale letadlo pro pilota začátečníka. Letadlo se rychle dostává dál od pilota a vzhledem k poměru rozpětí k délce trupu je náročnější na čtení polohy. Když se k tomu přičte velká obratnost kolem podélné osy, na havárii je zaděláno. Letadlu proto sluší velké exponenciály na křidélkách i výškovce.

Letadlu sluší i hmotnost. Zkusil jsem místo baterky 2200 mAh baterku až 3700 mAh. Letadlo letí rychleji, za větru klidněji. A na přistání se větší váha nijak podstatně neprojevila.

Letadlu nesluší létání za silnějšího větru. Letadlo větší vítr snáší dobře, je dobře ovladatelné i v turbulenci, ale nevypadá dobře, když letí proti větru. Realismus "letu proudové stíhačky" se snížením rychlosti vůči zemi třeba na polovinu vytratí.

Jediné, co je problematické je odhod modelu. I když jsem dodržoval radu házet letadlo s mororem na půl plynu, každý druhý odhod mi letadlo padlo do velkého levého náklonu. Nakonec jsem se naučil házet model tak, že ho držím za hřbet a vyhodím ho strmě nahoru. To je bezpečné.

Letadlo mohu doporučit pilotovi, který už něco umí a chce si zalétat s trochou adrenalinu. Letadlo mohu doporučit i stavitelovi začátečníkovi, může to být váš první model, který postavíte od píky vlastníma rukama. Postavit to lze i na stolečku v paneláku.


zpátky na: Parametry │ dál: Použitý materiál


přehled kapitol:

 1. Nápad
 2. Inspirace
 3. Z čeho to udělat?
 4. Čím to udělat?
 5. Stavba
 6. CNC
 7. Lepení
 8. Detaily
 9. Dokončení
 10. První let
 11. Létání s F/A-18 Hornet
 12. Parametry
 13. Hodnocení
 14. Použitý materiál
 15. Použité nářadí
 16. Videa s modelem F/A-18 Hornet
 17. Kam dál

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | F/A-18 Hornet)