články ¦ sekce ¦ kontakt ¦ Hledat image

Kontrola textů

Stříhání videa stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

22.6.2025

Střih videa

Nestačí mi promítat natočené filmy tak, jak jsem je pořídil kamerou, snažím se je stříhat a dále dotvořit. Video stříhám v počítači.

Je to časově dost náročná záležitost. I když si dám za úkol "jen zkrátit" natočený materiál na pro diváky přijatelnou dobu, strávím nad střihem minimálně šestinásobek doby délky původního natočeného materiálu. Záznam z dovolené o délce jedné hodiny, u kterého nebudu záběry přehazovat v čase, zpracovávám dva večery. Hodinový záznam, který chci opravdu hodně zkrátit - třeba na tři čtyři minuty, poskládat vhodně záběry, docílit střihy pěkně v rytmu, přidat hudbu a ruchy a opatřit titulky, mi trvá týden.

Když se budu snažit opravdu stručně popsat svoji zkušenost, tak to vypadá takto:

  • Video z kamery s paměťovou kartou zaarchivuji přes počítač na k tomu určený archivní harddisk. Kartu tak uvolním k dalšímu natáčení.
  • jen pro páskové kamery [Video z kamery vybavené páskou archivovat nemusím, páska je spolehlivým archivním médiem.]
  • Před střihem nakopíruji natočený materiál z archivního disku na rychlý SSD disk.
  • jen pro páskové kamery [ Video z páskové kamery - z pásku stahuji přes Firewire (levná karta, kabel, SW dodávaný ke kartě není podstatný) programem HDV Split (staré záznamy ve formátu SD stahuji programem WinDV). ]
  • Stříhám v programu DaVinci Resolve, podobně by to šlo třeba v Adobe Premiere, není to podstatné.
  • Videa generuji - renderuji z programu DaVinci Resolve (Adobe Premiere) do formátu s vysokou kvalitou, dalším programem je pak v dávce vygeneruji v různých formátech a kvalitě a k divákům je distribuuji jako soubory předáním z harddisku na hardisk, na disku DVD, nebo je nahraji třeba na Youtube. Disky ve formátu DVD video (soubory VOB) už prakticky nepoužívám.
  • Videa přehrávám z počítače připojeného na televizi HDMI kabelem, nebo z USB paměti, nebo ze samostatného hardisku připojeného k televizi. Přehrávání z počítače je výhodnější, poradí si lépe s dekódováním videa než program v televizi. Některé televize neumí video plynule přehrát kvůli vyššímu datovému toku.
  • Zdrojové video mám archivováno na páskách z kamery, video z kartových kamer na HDD discích. Archivuji jen některé surové materiály.
  • Filmečky - sestříhaná videa archivuji na HDD discích.
  • Archivy na HDD discích zálohuji na jiné HDD disky umístěné jinde.

Podrobněji:

Napájení akumulátory Li-Pol stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

22.6.2025

Přijímače - Napájení přijímačů

Pokud chcete napájet přijímač a serva z dvoučlánku Li-xxx (Li-Pol, Li-Ion), musíte zjistit, pro jaké napájecí napětí jsou přijímač a serva stavěny.

To se dočtete v dokumetaci k jednotlivým komponentám. Provozní napětí dvoučlánku je 7.5 V, plně nabitý má skoro 8.5 V. Výrobce přijímače by měl uvádět horní hranici napájení stejnou nebo vyšší, stejně tak by to mělo být u serv, která v modelu máte. Pokud to tak není u všech komponent v modelu, je třeba použít nějaký BEC, který napětí sníží.

Video v kostce st�l� odkaz / permalink

22.6.2025

Video v kostce

Zpočátku je těžké se ve světě videa - jeho zpracování - zorientovat. Kdokoli, kdo něco natočí, a chce natočený záznam ukázat dalším lidem, bude postaven hned před několi problémů. Začíná to otázkou čím natáčet, co si pro natáčení pořídit, ale důležitější je otázka jak natočený materiál zpracovat.

Manuál ke kameře a manuály k programům s přístrojem dodaným nebo k programům pro střih videa žádnou ucelenou informaci nepodávají. Celý proces od natočení videa po jeho prezentaci je řemeslo, které má část technickou a část "uměleckou", v profesionální sféře ho pokrývá několik profesí a ty profese jsou vyučované na školách. I amatér si ale může osvojit dovednosti kameramanů, střihačů, scénáristů.

Pozornost natáčení a střihu videa z hlediska leteckého modeláře věnuji na těchto stránkách: Letecký modelář filmařem, Kamery do modelů, filmování z modelů

image Starší .