image
Historická stránka

Informace na této stránce již nejsou poplatné době. Text vznikl v době, kdy platily jiné věci, doba pokročila a vše je jinak. Někomu se ale historická informace může hodit, proto jsem stránku zachoval.

Programy pro stahování videa do počítače stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

26.12.2006

Stahování videa je součástí střihových programů. Viz například Pinnacle Studio. Každý to ale dělá trochu jinak. Z hlediska kvality stažení videa z digitální kamery je jedno, jakým programem video stáhnete.

WinDV stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

13.08.2010
V kostce

Výhody programu:

 • Umí rozdělit AVI soubor na soubory obsahující vždy jen jeden záběr.
 • Je možné se přepnout během záznamu na jiný program. Umožňuje-li to výkonnost počítače, lze na něm pracovat i během stahování videa.
 • Umí pojmenovat jednotlivé soubory (záběry) podle data a času vyčteného v timecode zdrojového videa.

Nevýhody programu:

 • Neumí přerušit stahování videa při výskytu ztracených snímků.

Program WinDV používám ke stahování videa z digitální kamery. Je určen pro práci s videm ve formátu DV.

Program stáhne video z kamery a vytvoří v počítači AVI soubory stejně jako při stahování střihovými programy.

Program je k mání na stránce WinDV.

Proč používám nějaký jiný program, když stažení videa umožňují programy pro střih? Protože WindDV má možnosti, které střihové programy pro stahování nenabízejí a také proto, protože program WinDV je malý, nezabírá si pro sebe příliš mnoho prostředků počítače a já tak mohu na počítači během stahování videa normálně pracovat!

Program umí detekovat jednotlivé scény a rozdělí video do jednotlivých AVI souborů. Co záběr, to jeden soubor. Proč je to užitečné? Viz Stahování videa po jednotlivých scénách.

Aby byla ve stažených AVI souborech jednodušší orientace, lze si nastavit libovolné pojmenovávání jednotlivých AVI souborů. Já používám pojmenovávání obsahující rok, den, hodinu a minutu záznamu a pořadové číslo v rámci té minuty. Například: clip.20050609_1847.00.avi. Záběr byl pořízen v roce 2005, 9.června, v 18:47 hodin.

Program zachová ve stažených souborech AVI timecode.

Aby bylo možné na počítači během stahování videa normálně pracovat a nedocházelo k výpadkům snímků, je třeba po spuštění programu ve Správci úloh v záložce Procesy nastavit procesu WinDV prioritu Reálný čas.

Aby program správně dekódoval datum a čas záběru z timecode u prvního záběru na pásce, je třeba posunout pásku před spuštěním zachytávání cca 5 sekund za začátek prvního záběru. Někdy je první záběr zachycen bez zvuku. Pomůže ještě větší posunutí od začátku pásku. Proto je dobré natočit si na začátek pásku nějaký nedůležitý záběr.

V nastavení programu mám zatrženo: type-2 AVI (vids+auds). Tedy video se zvukem. V adresáři kam grabuji jsou jen soubory s příponou AVI. Při přehrávání jsou se zvukem.

Na kameře se nenastavuje pro grabování nic.

Program bez problémů provozuji na Windows XP a na Windows 7.

Problémy při práci s programem WinDV

Po stisku Capture vyskočí chyba: Runtime Error: The application has requested the Runtime to terminate it in an unusual way. Please contact .... a program je ukončen.

Příčina chyby je jednoduchá. Máte jako cílový adresář pro ukládání vide nadefinován neexistující adresář.

Program je určen pro práci s videm ve formátu DV. Neumí tedy stahovat video ve formátu HDV!

HDV Split stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

13.08.2010
V kostce

Výhody programu:

 • Umí rozdělit záznam na pásce na soubory obsahující vždy jen jeden záběr.
 • Je možné se přepnout během záznamu na jiný program. Umožňuje-li to výkonnost počítače, lze na něm pracovat i během stahování videa.
 • Umí pojmenovat jednotlivé soubory (záběry) podle data a času vyčteného v timecode zdrojového videa.

Program HDV Split používám ke stahování videa z digitální HD kamery.

Program stáhne video z kamery a vytvoří v počítači M2T soubory s jednotlivými záběry.

Proč používám nějaký jiný program, když stažení videa umožňují programy pro střih? Protože má možnosti, které střihové některé programy pro stahování nenabízejí a také proto, protože program HDV Split je malý, nezabírá si pro sebe příliš mnoho prostředků počítače a já tak mohu na počítači během stahování videa normálně pracovat!

Program umí detekovat jednotlivé scény a rozdělí video do jednotlivých M2T souborů. Co záběr, to jeden soubor. Proč je to užitečné? Viz Stahování videa po jednotlivých scénách.

Aby byla ve stažených M2T souborech jednodušší orientace, lze si nastavit libovolné pojmenovávání jednotlivých AVI souborů. Já používám pojmenovávání obsahující rok, den, hodinu a minutu záznamu a pořadové číslo v rámci té minuty. Například: clip_20100309_1847.00.m2t. Záběr byl pořízen v roce 2010, 9.března, v 18:47 hodin.

Program zachová ve stažených souborech M2T timecode.

Na kameře se nenastavuje pro grabování nic. Program si kameru sám ovládá.

Program bez problémů provozuji na Windows XP a na Windows 7.

Program je určen pro práci s videm ve formátu HDV. Neumí tedy stahovat video ve formátu DV!

VirtualDub stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

23.05.2005

Program VirtualDub používám ke stahování videa (grabování) z kamery, z videomagnetofonu VHS a podobných zdrojů analogového videosignálu do počítače přes videovstup na grafické kartě.

Kameru nebo jiný zdroj videa připojuji takto: video přes kabel SVideo do grafické karty Radeon X600XT (256MB DDR, E-PCI) a zvuk do zvukové karty do zdířky Line-in.

Než se pustím do stahování musím:

 • Povolit v ovládání hlasitosti ve vlastnostech záznamu Vstup z vnějšího zdroje a jeho úroveň na maximum
 • V menu Video - Capture filter nastavit PAL-D (Ve starší verzi VirtualDub jsem nemohl nastavit normu videosignálu. Dělal jsem to tedy v programu Windows Movie Maker. Nastavil jsem jako zdroj signálu S-video a normu PAL-D. Viz Nastavení grabování).

Nastavuji:

 • jas zvýšený ze 128 na 145 - při následném zpracování výsledný obraz komprimacemi a případným zmenšováním tmavne
 • UYVY
 • 720x576
Program vytvoří AVI soubor - 1 minuta = cca 1300 MB.

Obecný problém stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

19.08.2010

Občas se stane, že první záběr nemá zvuk. Je to k vzteku, když zrovna hned na začátku vašeho filmu je ta nejdůležitější scéna, bez které ten zbytek není srozumitelný.

Stává se to na začátku pásky. Filmuji, filmuji a najednou dochází pásek. Rychle založím nový a pokračuji v natáčení. A doma potom zjistím, že celý dlouhý záběr nemá zvuk!

Řešení bývá jednoduché. Při stahování videa z pásku do počítače stačí pásek posunout kousek od začátku. Asi se program nedokáže na začátku pásku zasynchronizovat. Posunutím (stačí vteřinku) se pásek dostane za problematické místo.

Já si vždy na začátku pásku nafilmuji hodinky. Mohu potom porovnat čas kamery a čas skutečný.


imageStahování videa do počítačeObecné poznatkyimage