přehled kapitol:
- LUPA-CNC
- Co musím na začátku udělat
- Postprocesor pro Fusion 360
- Candle
- ioSender
- Odsávání
- Upínání
- Spoil board
- Upínání podtlakem
- Úvahy geometrické
- Obrábění kovových materiálů
- Zdroje
- GRBL
- Zásady
- Kontroluji
- Tipy
- Lupa-CNC, co s tím dělám
- Parametry stroje
Pořízení
Na stroji od Stepcraftu jsem se naučil, co obnáší práce s CNC strojem. Jak nakreslit díly v programu CAD, jak připravit v programu CAM program po řezání dílů, jak pomocí postprocesoru vygenerovat program v G-code, kterému rozumí stroj, jak upnout obráběné díly, jak nastavit souřadnice stroje a jak program ve stroji spustit.
V průběhu doby, kdy jsem se seznamoval s taji CNC obrábění, objevila se aktivita firmy LUPA-CNC. Pro mě byla jejich nabídka trochu nečitelná. Viděl jsem stroje, které jsou zajímavé svým výkonem, stroje, které výkonem převyšovaly ten můj Stepcraft, ale nebylo mi jasné workflow, jak se se stroji pracuje.
Já jsem mezitím zápasil s nízkým výkonem svého routeru, viz Výkonnost a produktivita, a protože jsem měl možnost seznamovat se s výrobky Lupy a poznat více, jak se s nimi pracuje, poznal jsem postupně, že workflow Fusion 360 - Lupa funguje prakticky stejně, jako jsem zvyklý teď, stejně pohodlně. Ke stroji existuje pro Fusion 360 postprocesor, ovládací software stroje se prakticky moc neliší od UCCNC, který teď používám.
Došel jsem k názoru, že routery, které Lupa vyrábí, dospěly do podoby, kdy je lze rutinně používat. Dám hodně na reference praktiků a ty byly dobré, portfólio činností, které jsem u majitelů strojů od Lupy viděl, odpovídá mým činnostem a všechny reference byly dobré. Abych si ověřil svoje poznatky o stroji, nechal jsem si domluvit návštěvu u majitele stejného stroje, o kterém jsem uvažoval. Spíše než získat další reference mi šlo o to, podívat se na stroj v prostředí modelářské dílny, srovnat svoji představu velikosti se skutečností a ještě naposled zvážit, do čeho chci jít. Návštěva dopadla dobře, druhý den jsem stroj objednal.
LUPA-CNC: LUPA v.3.5 – prodloužená brushless
Dohodnuta byla měsíční výrobní lhůta a přesně za měsíc byl stroj u mě v dílně. Instalace, zaškolení. Vedle mého Stepcraftu je to obr!
Co jsem získal
Na novém stroji LUPA-CNC jsem získal možnost obrábět přířezy v délce až 1033 mm (osa Y) oproti stroji Stepcraft-2/D.600, na kterém šly řezat přířezy jen 600 mm dlouhé.
I délka chodu osy X je o dost větší - 517 mm, tedy o dost více než 420 mm u Stepcraftu.
Například prkýnka balzy jsou dlouhá metr. Konstrukce stroje je taková, že stůl a pojezdy osy Y tvoří U profil, který je na obou koncích volně průchozí, takže lze zpracovávat i přířezy delší, než je stůl stroje. A šířka je taková, že je ještě okolo obrobitelného prostoru místo na upínání.
Vřeteno, které je ve stroji instalováno, neumí tolik otáček, jako vřeteno Kress. 16 tisíc oproti 25 tisícům je výrazně méně. Protože se ale pohybuji v oboru obrábění měkkých dřev a plastů, mrzet mě to nemusí.
Vřeteno je osazeno menší kleštinou ER11. Kress má robustnější ER16. Ale i do této menší kleštiny lze upínat nástroje se stopkou o průměru 6 a 8 mm.
Mám luxus automatického zapínání a vypínání vřetene. Je to drobnost, ale v praxi příjemná.
Nejpodstatnější věcí je výkonnost stroje. Jeho konstrukce - zejména tuhost, umožňuje obrábět s vyšším výkonem, než to bylo možné na Stepcraftu. Vyšší rychlosti řezu, větší průřezy třísky. Důsledkem jsou kratší časy operací. U tvrdšího dřeva nebo u 3D operací to je třeba desetinásobné zrychlení. Zejména pokud jde použít nástroje většího proměru. U Stepcraftu nemělo použití frézy o průměru větším než 3 mm smysl. Kvůli vibracím se musely snižovat rychlosti a úběry tak, že použití většího nástroje nedávalo smysl. Lupa si poradí i s velkými truhlářskými frézami. Úspora času je obrovská. Co jsem dělal na Stepcraftu 5 hodin, to je na tomto stroji hotové za půl hodiny. Mimo úspory času není nepodstatná aní úspora elektrické energie.
Součástí předávání stroje byla instalace ovládacího software Candle na můj počítač s jeho parametrizací a proškolení v práci se strojem.
O co jsem přišel
Stroj LUPA-CNC nemá standardní objímku pro vřeteno.
Používají se vřetena se standardizovanými rozměry upínání. I ruční frézky mají přírubu, za kterou je lze upnout do stroje. Já mám doma Kresse, ten má standardní přírubu 43 mm, na stroji ho nemohu použít.
Viz Spindl.
zpátky na: Stepcraft-2/D.600 │ dál na: Co musím na začátku udělat .. Upínání
přehled kapitol:
- CNC router
- Stepcraft-2/D.600
- LUPA-CNC
- LUPA-CNC
- Co musím na začátku udělat
- Postprocesor pro Fusion 360
- Candle
- ioSender
- Odsávání
- Upínání
- Spoil board
- Upínání podtlakem
- Úvahy geometrické
- Obrábění kovových materiálů
- Zdroje
- GRBL
- Zásady
- Kontroluji
- Tipy
- Lupa-CNC, co s tím dělám
- Parametry stroje
- Upínání
- CNC 3D
- G-code
- Tipy pro práci s CNC
- Pojmy
(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna)