Srovnání stolu
V praxi jsem při práci se strojem narazil na problém nerovnosti stolu. Projeví se to i při jednoduchých 2D operacích třeba při vyřezávání dílů pro letadla z depronu, žeber křídla z balzy, přepážek trupu z překližky.
Stroj umí pracovat dostatečně přesně, teoreticky bych mohl pracovat bez podložky pod přířezem, fréza by mohla jet čelem přesně po povrchu stolu. Protože ale stůl není ideálně rovný a protože rovina stolu není rovnoběžná s osami vedení os Y a X, tak v praxi u větších přířezů fréza neprořízne přířez v celé jeho tloušče. Proto si dávám pod přířez podložku ze zbytků plošného materiálu a frézu nechávám jet 0.5 mm pod úrovní dolního povrchu přířezu. Tím si zajistím, že i při řezání z velkého přířezu stroj prořízne celou tloušťku materiálu všude.
Protože mám na stole MDF desku, mohu si ji srovnat, mohu na ní vyrobit povrch, který bude rovnoběžný s vedením X i Y. Ve Fusion to mám zadané jako operaci 3D Flat, počátek souřadnic mám v rohu toho zahloubení a zahloubení jsem si zvolil 0.4 mm.
Někdo se zeptá, proč jsem to nezadal jako 2D operaci 2D Face. Je to proto, že při této operaci najíždí nástroj z pozice mimo plochu a nemohl bych tak obrobit plochu stolu úplně od kraje.
Srovnání stolu mi umožňuje přesnější práci, nemusím potom dávat rezervu na bezpešné proříznutí deskového materiálu 0.5 mm ale jen 0.1 mm, vyrábím méně pilin z podložky. Rovný stůl je předpoklad pro přesnější práci ve 3D, nepřesnost 0.5 mm vzniklá nerovnoběžným stolem je při sestavování více 3D dílů k sobě znát. Znát je to třeba na odtokovce, která má být 0.5 mm tlustá a na křivém stolu má na jednom konci 0.7 mm a na druhém 0.3 mm. I to je vidět na první pohled. Srovnání stolu je tak předpoklad pro smysluplnou práci na CNC.
Upínání - Úprava vlastního stolu
Abych mohl jednoduše na stůl stroje něco upnout, používám závrtné matice M5.
Pro ty strojem vytvořím ve stole stroje z MDF na potřebném místě díru, do které matici shora imbus klíčem zavrtám. Na začátek jsem si do stolu dal matice ve dvou řadách a používám je k přichycení spoilboardů, viz Spoil board. Pak podle potřeby přidávám do plochy stolu matice pro uchycení užších věcí.
Nahradil jsem těmito maticemi šrouby do dřeva. Jejich základní nevýhodou bylo, že se do již vytvořené dírky ve stolu blbě znovu trefovalo.
Šrouby používám polyamidové nebo ocelové imbus šrouby.
Upínání na lepící pásku (ne oboustrannou)
Pro upínání obrobků se používá také oboustranná lepící páska. Viz třeba zde: Upínání pěnových materiálů. Pavel Dvořák dává zajímavý tip, jak použít lepící pásku a jak upevnit i nerovinné součásti.
Používám polepení jak stolu, tak polotovaru obyčejnou papírovou lepící páskou a polotovar na stůl lepím vteřinovým lepidlem. Fixace je výtečná a hlavně se pak ta papírovka dá snadno odlepit. Funguje to i u členitějších polotovarů, např. kus větve, jen se pak nelepí vteřiňákem, ale třeba tavnou pistolí.
zpátky na: LUPA-CNC │ dál na: Upínání lepením .. CNC 3D
přehled kapitol:
(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | CNC routery)