Jak létat na svahu - Výběr modelu
S jakým modelem na svah?
Když to přeženu, tak s jakýmkoli. Za dobrých podmínek poletí cokoli. U nás na Boulích když to dobře fouká, tak se nad hranou vozí i Mirek s motorákem Sparow se zhasnutým motorem. Samozřejmě s nějakým papírákem nepůjdu do silného větru a naopak s modelem, který má větší klesavost a potřebuje silný vítr (a hlavně jeho svislou složku) nepůjdu létat za slabého větru nebo na nějaký malý kopeček.
Jděte tedy na svah s tím co máte. Musíte ale zvážit rychlost modelu a jeho klouzavost, abyste dokázali letět proti větru a stoupání vzduchu vás udrželo, jeho obratnost abyste se dokázali otočit ve vymezeném prostoru. A jeho odolnost kvůli přistání (kamínky v trávě, nerovný terén, keře atp.).
Výhodou je nějaký olétaný model u kterého se nemusíte bát, že na modelu vyrobíte nějaký šrám od kamínku nebo šípku.
Bez křidélek?
Panuje představa, že na svahu se dá létat jen s modelem vybaveným křidélky. Není to pravda. I s modelem řízeným jen směrovkou a výškovkou si pěkně zalétáte.
Jen je nutno létat za přiměřeného povětří a více předvídat, protože takový model se někdy hůře obrací proti větru. Však se na svahu létalo i s modely, které měly ovládanou jen směrovku.
zpátky na: Jak létat na svahu │ dál: Co musíte umět
přehled kapitol:
- Jak létat na svahu
- Jak létat na svahu - Výběr modelu
- Co musíte umět
- Jak létat na svahu - Výběr terénu
- Jak létat na svahu - Taktika letu
- Jak létat na svahu - Organizace létání
- Jak létat na svahu - Co dělat když
- Jak létat na svahu - Přistání
- Jak létat na svahu - Poznámky
- Videa
(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Začátečníci | Výuka létání | Na svahu)