19.7.2003
Konstrukce leteckých modelů
Konstrukce modelů je krásná disciplína, která se v principu nelíší od konstrukce skutečných letadel. Stejně jako u konstrukce skutečných letadel je i konstrukce modelů disciplínou velmi komplexní.
Oldřich Olšanský
Namalovat na papír návrh svého letadla, vyřezat díly, slepit je, letadlo připravit k letu a potom vidět, že to opravdu letí, to je úžasný pocit! Ono stačí úspěšně něco postavit vlastníma rukama podle plánů nakreslených někým jiným, už to je výkon. Ale vlastní konstrukce, to je další level!
Nemusíte být vysokoškolským profesorem, abyste něco takového dokázali, nemusíte být inženýrem. Měli byste ale umět koukat, měli byste zkoumat jak to dělali a dělají jiní. Není účelem prošlapávat slepé uličky, kterými procházeli konstruktéři modelů sto let před vámi.
A když už něco zkonstruujete a postavíte, měli byste být i dobrým pilotem, který bude umět nový stroj zalétnout a posoudit. A který bude vědět, jak vlastně by to mělo letět. Dát si za úkol zkonstruovat vlastní model a naučit se na něm i řízení modelů není šťastný nápad.
dál na: Oblasti konstrukce
přehled kapitol:
- Konstrukce leteckých modelů
- Oblasti konstrukce
- Metody konstrukce
- Stavební výkresy modelů letadel, plánky
- Zvětšování plánků
- Použití výkresů skutečného letadla ke stavbě modelu
- Postup
- Zadání
- Křidélka
- Pohony
- Testování, zálet
- Příklady
- Nepřesnosti v konstrukci modelu
- Dodržení tvaru profilu
- Nepřesnosti při stavbě
- Nepřesnosti za provozu
- Ukázky, tipy
(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna)