¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

Aerodynamika modelu a vrtulestálý odkaz / permalink

22.06.2008

Vrtule významně ovlivňuje aerodynamiku modelu.

Stojící vrtule má menší odpor než vrtule motoru běžícího na volnoběh. Větroň s pomocným motorem bude se zastaveným motorem lépe klouzat než s motorem běžícím na volnoběh.

Odporu vrtule běžícího motoru běžně využívají akrobaté, kdy vrtule točící se v malých otáčkách brzdí model v sestupných liniích akrobatických obratů.

Vrtule s motorem běžícím na volnoběh také významně zkracuje přistání motorového modelu. Po zhasnutí motoru může být jeho pilot nepříjemně překvapen při rozpočtu na přistání. Bude "dlouhý" a přistávací dráhu přeplachtí.


imageParametry

Modelářův rok

Září

Dny se o něco zkracují (v osm večer je už tma) a noci už jsou chladnější. Začne ale foukat ze strnišť. Piloti motoráků budou nadávat, že jim na letišti moc fouká, ale příznivci svahového létání budou spokojeni. Haloví akrobati už velice pilně zbrojí na zimní halovou sezonu.

Mnozí už přemýšlejí, co si budou přát od předčasného modelářského Ježíška. Výstava Modelhobby je za chvilku a dá se na ní kupovat s veletržní slevou.

Na modelářské akce už je dobré s sebou brát zimní bundy a kulichy. Může být krásně, ale také může být nesnesitelná zima.

Prům.teploty [°C]
    16 -> 13 -> 12

východ/západ slunce

Akce


Podzimní Raná
11.10.2019

předchozí další

PŘEHLED AKCÍ