image

Pomalé dějestálý odkaz / permalink

19.07.2016

Některé děje normálně náš mozek nevnímá. Koukáme na mrak, který není větrem nikam hnán a zdá se nám neměnný. Koukáme na květinu a pokud s ní nepohybuje vítr, zdá se nám nehybná.

Časosběr dokáže zobrazit pohyb a změny, které normálně nevidíme.

Druhý pokusstálý odkaz / permalink

10.05.2014

Záběr na oblohu už jsem jednou zkoušel, ale nedopadlo to. Byl krásný den, v záběru rostly nádherné bouřkové mraky, kamera běžela přes 5 hodin. Těšil jsem se, až uvidím, co kamera nasnímala. GoPro připojená na zdroj a se zapnutým wi-fi ale nasnímala jen něco kolem 80 snímků a potom se tvářila, že snímá, ale nesnímala. Nějaký bug.

Zkusil jsem to tedy večer. Tohle snímání jsem dělal na baterku a bez wi-fi.

Tenhle časosběr byl nasnímán s těmito parametry:

expoziceautomatika
interval2 sec
počet snímků3269 (9.8 GB)
doba záznamu110 min

Zpracování:

snímková frekvence25 sn/sec

Zrychlení reálného děje je 50x. Docela se mi to líbí. Rád koukám na mraky a takto jsou vidět děje v ovzduší, které člověk skoro nevnímá. Mraky jsou krásná věc! image

V čase 1:40 však nastane nepříjemné blikání obrazu. image Souvisí to asi se stmíváním, kdy se expoziční automatika rozhodovala snímek od snímku jinak jak zaclonit. Fotky se dají najít a expozici upravit, kus filmu vygenerovat znova. Lepší by ale bylo zajistit plynulejší práci expoziční automatiky. Jak, to zatím nevím.

Mrakystálý odkaz / permalink

20.07.2016

Zaujal mě tvar mraku na obloze a napadlo mě zachytit ho v delším období. Nainstaloval jsem kameru za okno a spustil ji v time-lapse režimu.

Nastavil jsem interval 10 sec a kameru připojil USB kabelem k externí baterce (powerbank) s kapacitou 4400 mAh. Nakonec jsem kameru nechal běžet 7.5 hodiny, nasnímala 2683 fotek = 12 GB fotek. Externí baterka 4400 mAh ukazovala poslední 1/4 kapacity.

Video bylo upraveno na běžný širokoúhlý formát a tím došlo k dost výrazné ztrátě obrazu oblohy. Zde je původní formát fotek kamery GoPro:

expoziceautomatika
interval10 sec
počet snímků2683 (12 GB)
doba záznamu450 min


zpátky na: Zhuštění času │ kam dál: Time-lapse - nápady


přehled kapitol:

  1. Time-lapse
  2. Zhuštění času
  3. Pomalé děje
  4. Time-lapse - nápady
  5. Co všechno je time-lapse

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Fotografie | Jak na to)