image

Co to obnáší? O čem to je? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

23.08.2021

Během objednávání komponent a přemýšlení nad celkovým postupem, jak to s kopterou udělám, až ji budu mít pohromadě, mě strašila zkušenost s hračkoidní kopterkou, kdy mi kdysi půjčil kamarádův syn její ovladač. Kopterku jsem zvedl ze země a během několika vteřin už ležela patnáct metrů daleko v korytě potoka a jen náhodou neplavala! image A všichni píšou o tom, jak je nezbytné naučit se to nejdříve na simulátoru nebo s nějakým malým strojem. Jak mi to ze začátku půjde, bylo pro mě velkou neznámou.

image

Emax EZ Pilot

DJI koptery mají jednoduché ovládání. Pustíte kniply a koptera stojí nehnutě ve vzduchu. Letíte nějakým směrem, stoupáte nebo klesáte, pustíte kniply a koptera se ve vzduchu zastaví a čeká na další povely. Neunáší ji nikam vítr, čeká na místě. Race koptera se tak nechová, to je "živější" zařízení. Pro mě jako pilota modelů je otázka nakolik je živější.

Druhou otázkou je, jak zvolit rozložení kniplů na vysílači. Létám s letadly, na pravé ruce mám plyn a křidélka, na levé výškovku a směrovku - mode 1 (viz Funkce kniplů, mode 1, 2, 3, 4). U DJI koptery to mám jinak, ale její řízení nemá mnoho společného s řízením letadla a podle toho, co jsem věděl, nemá ani moc společného s řízením race koptery. U DJI koptery se kniply ovládá posouvání v prostoru do stran, stoupání a klesání a otáčení kolem svislé osy, pilot neřeší vůbec náklony koptery. Proti řízení leteckého modelu to je statická záležitost a lze nad těmi pohyby kniplů "přemýšlet". U modelu musí být pohyby kniply nadrilované a podobně to je i u race kopter. S těmi lze podobně jako s letadlem otáčet podél podélné i příčné osy, otočit je do obratu, kterému se u letadel říká "výkrut" nebo "přemet". A protože řízení je věc drilu, není asi možné prakticky provozovat dvě odlišná rozložení kniplů na vysílači - jedno pro plošníky a jiné pro koptery.

Tohle jsem pořád nedovedl rozlousknout. Kopteristi létají nejvíc mode 2 a mode 3, na jednom kniplu plyn a otáčení koptery, na druhém klonění koptery. To se ale tluče s mými návyky z letadel křidélka - klonění do stran na jednom kniplu, výškovka - klonění podélné na druhém kniplu. Instinktivně jsem tíhl k tomu létat koptery ve stejném modu jako letadla - mode 1:

  • plyn - plyn, throttle - pravá ruka od sebe
  • křidélka - příčné klonění, roll - pravá ruka do stran
  • výškovka - podélné klonění, pitch - levá ruka k sobě od sebe
  • směrovka - otáčení kolem svislé osy, yaw - levá ruka do stran

Pak jsem si vzpomněl na Davida Kyjovského, který létá akrobaty i koptery a ten mi jednoznačně řekl: Létej to stejně jako letadla - mode 1!

Další věc, kterou jsem rozmýšlel, bylo, jaký systém nahraju do flight controlleru. BetaFlight, který "všichni" létají a který mi všichni doporučují, nebo INAV, který už znám a kteří někteři kopteristi také létají. Začnu s INAV.

Naplánováno jsem měl všechno takto:

  1. sestavení koptery bez kamery, bez FPV, bez GPS
  2. zálet a výuka základní pilotáže a provozu koptery
  3. montáž FPV vybavení a zálet a řízení FPV - skrz brýle
  4. montáž GPS
  5. montáž záznamové kamery

Základní otázkou a největší neznámou pro mě bylo, jak mi půjde to řízení! image


zpátky na: Musím ty kvadrokoptery taky zkusit! │ dál: Stavba


přehled kapitol:

  1. Musím ty kvadrokoptery taky zkusit!
  2. Co to obnáší? O čem to je?
  3. Stavba
  4. Jak? (stavba)
  5. Jak? (létání)
  6. Systém
  7. Sestavení a oživení
  8. Nastavení Betaflight
  9. První pokusy o let
  10. První FPV let
  11. Chasing poprvé
  12. Insta 360 GO 2
  13. Létání s kopterou
  14. Shrnutí
  15. Parametry
  16. HGLRC KT20

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | Musím ty kvadrokoptery taky zkusit!)