image

Hodnocení stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

18.09.2016

Model jde připravit k letu s minimální výbavou a to i v panelovém domě v pokoji. Je potřeba nějaká překližka na úchyty vybavení v trupu, dřevěná lišta na výrobu špalíků pro uchycení serv a epoxid.

image

Firma HV Tech dodává tento typ ve dvou provedeních, má i lacinější variantu, kde si musí majitel modelu udělat více věcí sám a stavebnice neobsahuje podvozek. Myslím si však, že se tak moc neušetří, snad jen v případě, že chcete provozovat model jen na svahu a nebudete vůbec instalovat podvozek. Cena stavebnice je z mého pohledu férová a odpovídá dodávané kvalitě modelu. Dostanete jej ve vysokém stupni dohotovení, polepy podle přání, vybavenou kabinu, se zatahovacím podvozkem a kompletní kabeláží.

Model létá spořádaně, neobjevil jsem nějaké zrádné chování. Všechna kormidla i brzdy jsou dostatečně účinné, umožňují ladné i ostřejší létání. Brzdy jsou účinnné hodně, je třeba s nimi pracovat pečlivěji. Naučil jsem se používat více jejich poloh, je poznat rozdíl mezi vysunutím na 1/3 nebo na 1/2. S modelem lze létat i základní akrobatické obraty. Je ale třeba myslet na to, jakou spojku křídla máte nainstalovanou, já jsem tu uhlíkovou dokázal zdeformovat image

Konstrukce je bytelná a nevypadá to, že při tvrdších přistáních bude nutno řešit nějaké problémy.

Vzhledem k nutnosti dovažovat předek modelu není třeba mít obavy, že při elektrifikaci modelu se z větroně stane „rychlá cihla“. Hmotnost oproti verzi bez motoru nevzroste nijak zásadně, elektrifikace je tak dobrou variantou pro ty, kteří nechtějí být závislí na vlekařích.

Měl jsem obavu nebo spíše pocit, že model této velikosti se zatížením křídla 75 až 80 g/dm2 bude háklivý na nějaké utažené zatáčky. Viděl jsem modely se štíhlým křídlem s malými hloubkami křídla na konci s rozpětím tři tři a půl metru, které padaly znenadání do vývrtky i při relativně vysoké rychlosti. Tenhle Ventus létá nezáludně, není třeba se bát.

Model je dobře čitelný i ve větší výšce, bez problému se s ním létá ve výškách 400, 500, 600 metrů.

Mohl by to být tip pro ty, kteří touží vstoupit do této modelářské kategorie, kdo chtějí zkusit létání s maketou moderního větroně. Stavebnice v mnou testované variantě je vhodná pro toho, kdo se nechce trápit s montáží, spasováváním a lepením jednotlivých dílů stroje. Stupeň předzpracování je vysoků, šance něco při dokončování pokazit malá.

Vzlet na svahu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

09.07.2016

Hození Ventuse z ruky na svahu je relativně jednoduché. Hodit velký těžký model je i psychologická záležitost, hodit čtyř a půl kilového Ventuse není z tohoto pohledu těžké.

Cvičná louka, nad kterou model házím, má sklon 12 stupňů a já lezu kus výše do strmějšího svahu. Model by šel hodit přímo na louce, tohle bylo na ukázku, abych předvedl hod vhodný třeba při záletu větroně, nebo když háže někdo, kdo si méně věří. Vítr foukal kolem 5 až 6 m/s a je vidět, že model odletí z ruky s minimální ztrátou výšky.

Technika hodu je standardní, pravou rukou držím trup zespodu mírně za těžištěm, levou rukou držím náběžku levého křídla. Pravačka směřuje nos letadla mírně dolů, levačka balancuje křídlo do vodorovné polohy. Dva tři kroky vpřed a posunutí modelu pravačkou vřed "položí" model do vzduchu. Trup modelu se pravačkou dobře drží, pro opření se do modelu stačí běžná mužská síla, není třeba být oštěpař. Vzlet jsem provedl se vztlakovými klapkami v nule.

Přistání na svahu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

07.07.2016

Přistání s Ventusem na Rané u cvičné louky na straně k letišti:

Cvičná louka, přes kterou nalétávám, má sklon 12 stupňů, louka na které sedám 9 stupňů. Vítr foukal kolem 7 m/s a nad loukou to hodně nosilo.

Vysoká účinnost plně vytažených brzd umožňuje proklesat vzestupné proudění kolem svahu bez rozjetí modelu na velkou rychlost, plně vytažené vztlakové klapky rychlost ještě sníží. Po ustálení na sestupu model pěkně sedí, i s plně vytaženými vztlakovými klapkami je Ventus dobře řiditelný, přivíráním a vysouváním brzdících štítů lze snadno korigovat místo dosednutí. Sedám se zavřeným podvozkem.

Přistání je díky zpomalení letu vytažením vztlakových klapek a zvýšení opadání vytažením brzd bezpečnější.

"Velikost" stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

19.10.2017

Přemýšlel jsem zpočátku, zda je Ventus "malé" letadlo. Tedy ne, zda je malé rozpětím, ale zda není malé svými vlastnostmi. Teď na Podzimní Rané jsem měl příležitost konfrontovat vlastnosti modelu mezi desítkami dalších letadel.

image

Když letadlo stojí na zemi mezi pětimetrovkami, šestimetrovkami, vypadá opravdu jako hračka. Ale to je stejný případ, jako když se jdete podívat na modelářský letecký den, kde létají obří modely, a přijdete domů. Všechny vaše modely budou směšně malé. Mě zajímalo, jaké zážitky mi model může dát ve vzduchu.

Co pilotovi přináší létání s velkými maketami větroňů?

1) Je to pohled na letadlo, které vypadá stejně jako jeho předloha, má ladné tvary předlohy a ve vzduchu poskytuje podobné krásné "obrazy", jako předloha. Splňuje to tento Ventus? Splňuje!

2) Je to vjem, že řídím něco podstatně hmotnějšího, co se vzduchem pohybuje podobně jako letadlo s pilotem, co nejde "položit" při přistání kamkoli do trávy, kde cítím odpovědnost za provedení letu, s čím musím přistát jako s velkým letadlem. Má Ventus tuhle vlastnost? Má!

3) Je to hybnost modelu, setrvačnost, která dává modelu úplně jinou dynamiku, než má malý větroň. Rozjeté letadlo lze po průletu vytáhnout do výšky, s letadlem jde udělat krásný velký přemet. Chová se tak Ventus? Chová!

4) Je to možnost provádět realistické vzlety a přistání. Ventus od HV Tech má podvozek s kolem, rozjezdy při aerovleku i přistání na posekanou dráhu vypadají dobře.

5) U maket moderních větroňů je důležitý i zvukový projev! image To Ventus také splňuje. Stačí chvilku držet mírně potlačeno a Ventus začne krásně hvízdat, stejně jako jeho předloha.

Když jsem na Rané poletoval s ostatními, nepociťoval jsem při pohledu na oblohu na svoje letadlo nějaký hendikep výkonnosti, rychlosti, projevu modelu. Rozdíl je při přistání, kdy velké modely mají delší výběh, ale jsou to modely o dvě velikostní třidy větší, modely s hmotností 12 a více kilogramů. A rozdíl je v maketové rychlosti. Modely různých velikostí letí podobně rychle a tak se ty malé zdají rychlejší. Není to ale nic fatálního, není to něco, co by mi rušilo zážitek pilota.


zpátky na: Komu je určen │ dál: Parametry


přehled kapitol:

  1. Ventus od HV Tech
  2. Schempp-Hirth Ventus 2ax
  3. Vybavení
  4. Použít LiFe akumulátor?
  5. Výběr serv
  6. Stavebnice
  7. Zálet
  8. Létání s Ventusem
  9. Údržba
  10. Komu je určen
  11. Hodnocení
  12. Parametry
  13. Fotky s Ventusem
  14. Videa s Ventusem

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | Ventus 2ax)