image

GPS senzor stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

16.7.2017

Označení: GPS Sensor (V2)

rozměry: 45 × 22 × 11 mm
hmotnost: 11.3 g
spotřeba: 80 mA
vzorkování: 1 sec

image

Doba inicializace se uvádí půl minuty, někdy mi připadá, že to je i minuta. Přesnost pozice se uvádí 2.5 m.

Technické podmínky stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.10.2017
image

GPS systém funguje díky satelitům na oběžné dráze. GPS přijímač potřebuje pro určení polohy na družice vidět.


Čidlo GPS obsahuje čtvercovou anténu, ta by měla na modelu směřovat směrem vzhůru a nemělo by jí nic stínit. Stínit mohou kovové předměty jako motor, spojovací trubky křídla, táhla z ocelových lanek, díly podvozku, akumulátory a podobně. Stínit mohou uhlíkové díly, pásky, dráty, kompozit s uhlíkovou tkaninou. Signálu naopak nevadí plasty, skelný laminát, dřevo v malé tloušťce. Stínit mohou i potahovací folie nebo laky s významným podílem kovového pigmentu.

Je jedno, jak je anténa a celé čidlo "koukající" kolmo nahoru natočeno kolem svislé osy. Směr pohybu se neodvozuje z jeho polohy vůči modelu, čidlo nemá žádný směr "ve směru letu".

Za běžného provozu chvilku trvá, než se čidlo aktivuje. Přístroje se mohou i výrazně lišit, některý to zvládne rychle, některému je třeba dát i minutu po zapnutí, než začne fungovat.

S modely letadel se běžně létá na volném prostranství, kde je výhled na družice dobrý. Pokud se GPS přijímač ocitne třeba v lese, jeho přesnost klesne z 1.5 metru třeba na 15 metrů. V budově nebude GPS fungovat prakticky vůbec. Z toho plyne podmínka, že při montáži GPS do modelu je třeba při zkoušení systému s GPS vyjít z dílny ven pod oblohu. Pokud chcete vyzkoušet indikaci směru pohybu, nestačí model jen natočit do nějakého směru, musíte s ním začít pohybovat, třeba s modelem v ruce jít nějakým směrem a je jedno, kam kouká předek modelu.

Přesnost, kterou udává prodejce, je přesnost maximálně dosažitelná. Jak bylo popsáno výše, může přesnost podle podmínek příjmu klesnout.

Prohlížení logu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

18.7.2017

Log zaznamenaný GPS-kou se dá prohlížet v programu OpenTX Companion. Volba menu Soubor - Zobrazit log nebo ikona Zobrazit log otevře okno Prohlížeč logu, kde se tlačítkem Otevřít otevře příslušný soubor s logem. Ten je v rádiu na SD kartě ve složce LOGS, kartu je ale výhodné synchronizovat s počítačem a potom není třeba vždycky připojovat vysílač, log může být v počítači třeba ve složce d:LibormodelarstviFrSkyTaranis_X7_LKO_01SDLOGS.

Položky logu patřící GPSce:

  • GAlt - nadmořská výška
  • GSpd - rychlost vůči zemi
  • GPS - v grafu nelze zobrazit
  • Date - v grafu nelze zobrazit

Někdy se dostane do logu špatná hodnota, která zmate zobrazení grafu, je třeba si pohrát s měřítkem grafu v ose Y.

image

Pro zobrazení trasy letu na mapě je určen program Google Earth. Ten si musíte nainstalovat do svého počítače. Cesta k programu Google Earth se pak musí zadat do konfigurace Companionu: Nastavení - Předvolby - Nastavení aplikace a zde zadat Spustitelný soubor Google Earth, u mě například C:/Program Files (x86)/Google/Google Earth/client/googleearth.exe. V prohlížeči logu se objeví vlevo dole nové "obrázkové" tlačítko.

image

image


zpátky na: Vario FVAS-02H


přehled kapitol:

  1. FrSky
  2. Taranis Q X7
  3. Taranis Q X7S
  4. Taranis X-Lite
  5. Přijímač X4R
  6. Přijímač X8R
  7. Přijímač S8R
  8. Přijímač G-RX6
  9. R9M 2019
  10. Přijímač R9mini
  11. Airlink
  12. Proudový senzor FCS-40A
  13. Vario FVAS-02H
  14. GPS

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | Moje rádia | FrSky)