image

Létání s Reichardovým LF-107 Luňák Flying of Reichards Lunak

Létám už od roku 2004! Reichardova Luňáka:

image novější - newindexstarší - oldimage

Filmstálý odkaz / permalink

09.07.2016

11.06.2010 (na Youtube zablokovali u videa zvuk, publikoval jsem ho na Vimeu)

Sestříhal jsem film ze sobotního létání. Dělal jsem to jako experiment. Zajímalo mě, zda lze popsat prostředí jenom záběry pořízenými kamerou na modelu.

Točil jsem i "velkou" kamerou, ale záměrně jsem záběry z ruky nepoužil. Nezkoušel jsem ani "malou" kamerou točit nějaké záběry z ruky, protože to už zkoušeli jiní a ukazuje se to jako problematické. Malá kamerka se nedá v ruce udržet.

Takže tady je naše letiště pohledem kamery na modelu:

Byla to také premiéra kamery Contour HD 1080P na motoráku. Když Václav nahodil motor velké Extry, položil jsem ruku na křídlo vedle kamery a ruka se mi třásla jak sulc. Nevypadalo to, že ze záběrů z motoráku něco bude. Ale je! image

Ukazuje se, že popsat kamerou na modelu prostředí, kde se létá, lze. Vyžaduje to ale připravit se na natáčení, rozmyslet předem co a jak natočit.

Mimo jiné to vyžaduje odletět dostatečně daleko od filmovaného místa na zemi. V tomto filmu vychází dobře záběry ze vzdálennosti 600 až 800 metrů. Důležité je natočit dostatečně dlouhé klidné pasáže letu, aby se divák na okolí letadla mohl soustředit. To se tento den ukázalo jako problematické, protože ve všech záběrech, kde jsem se pokoušel zabírat město, mi model houpe (kamera na ocase, nepřetrimoval jsem model) image

Během těch několika letů jsme nabrali zase nějaké nové zkušenosti. Doufám, že je příště dokážeme využít. Ukazuje se, že to není zas tak triviální, soustředit se zároveň na létání a na filmování zároveň.

Film by měl mezi pátou a šestou minutou zkončit, takto je moc dlouhý, ale je to spíše "technické" video a tak jsem využil celých deseti minut, které YouTube umožňuje a dal do videa záběry z různých míst našeho letiště.


Film obsahuje některé faktické chyby. Za chybu prosím nepovažujte, když je model v jednom záběru po průletu v padesáti metrech a potom najednou v dalším záběru zase o sto metrů výše. Ono je dost problém, aby v záběrech navazovaly zatáčky, směry letu a podobně! Hledejte třeba takové chyby, kdy je jedna osoba jakoby na dvou místech zároveň (to je jen příklad).

image novější - newindexstarší - oldimage