Motory benzínové

image

Instalacestálý odkaz / permalink

07.07.2009

Instalace benzínových motorů se v leččems liší od instalací motoru metylových. Nejen proto, že jde většinou o motory větší - s velkým objemem, velkými rozměry, velkou hmotností.

image

Chlazenístálý odkaz / permalink

31.10.2009

Motor a výfuk musí být dobře chlazen protékajícím vzduchem. Poměr plochy vstupů chladícího vzduchu k ploše výstupních otvorů by měl být 1 : 3. Výstupní otvory by měly mít přibližně 3x větší průžez než otvory vstupní.

Řeší se to většinou tak, že spodek trupu pod motorem je hodně otevřený.

Víceválcové řadové motory (válce za sebou) jsou na chlazení více náročné. Není jednoduché zajistit stejné chlazení předních a zadních válců. Musí se to řešit přepážkami v motorovém prostoru, které usměrňují proudění vzduchu tak, aby se dobře chladily i zadní válce. Při vývoji je třeba měřit teplotu na jednotlivých válcích.

Tepelně namáhán je nejen motor a výfukové potrubí, ale i konstrukce modelu v okolí motoru a výfuku. Celý prostor uvnitř trupu musí být dostatečně odvětráván. Laminátové kryty motoru se mohou vlivem tepla bortit. Vyztužují se proto například zalaminováním kusu překližky.

Instalace zapalovánístálý odkaz / permalink

31.10.2009

Benzínový motor s elektronickým zapalováním si "veze" vše potřebné s sebou v modelu: akumulátor zapalování, vypínač zapalování a vlastní zapalování. Akumulátor a zapalování se umísťuje v blízkosti motoru buď na motorovou přepážku nebo na domek.

Zapalování se napájí zpravidla akumulátory složenými s článků NiCd nebo Li-Ion/Li-Pol. Napětí akumulátoru (počet článků) se volí podle doporučení výrobce zapalování. Kapacita akumulátoru vychází ze spotřeby zapalování a požadované doby provozu motoru bez nabíjení. Jinou dobu provozu bude vyžadovat pilot akrobatického modelu, jehož denní nálet se počítá v desítkách minut a několika startech a jinou pilot vlečného stroje s desítkami vzletů a dobou provozu motoru v hodinách.

Mezi akumulátorem a zapalováním musí být vypínač, který umožňuje pohodlné ovládání během startování motoru. Do okruhu bývá take zařazován vypínač, který umožňuje vypnout zapalování povelem z vysílače. Buď je to elektronický vypínač nebo mechanický vypínač ovládaný servem. Kabeláž by měla umožňovat pohodlné připojení nabíječky a to i na letišti.

Fajfka kabelu na svíčce musí být dobře zajištěna před vypadnutím. Kabel ke svíčce musí být chráněn před prodřením o překryt nebo domek motorového lože. Omotává se proto páskou nebo plastovou spirálou.

Vysokonapěťový okruh zapalování benzínového motoru se může stát nebezpečným zdrojem rušení. V krajním případě může porušený okruh zapalování znemožnit řízení modelu. V kritické situaci je proto dobré pokusit se o zhasnutí motoru. Po zastavení motoru zapalování přestane produkovat vysokonapěťové výboje a s modelem je možné nouzově přistát.

Dbejte na to, aby prostor, kde máte umístěno zapalování a akumulátor zapalování, bylo odvětráno a aby tyto komponenty nebyly vystaveny příliš velkému tepelnému namáhání od motoru. Mohli byste totiž zapalování během provozu "upéct".

Palivová instalacestálý odkaz / permalink

31.10.2009

Benzínové motory mají karburátory vybavené čerpadlem. Nádrž se proto netlakuje přetlakem z výfuku. Nádrž může být dál od motoru, než u metylových motorů. Čerpadlo je schopno přepravit palivo z nádrže hluboko pod motorem.

Nádrž musí mít odvětrávání, kterým se může vyrovnávat tlak vzduchu v nádrži, jak motor odčerpává z nádrže benzín.

Palivové nádrže se dají koupit v modelářských prodejnách, podobné nádoby se dají pořídit ve zdravotnických prodejnách. Často se používají PET lahve od Coca Coly. Hranaté plastové nádrže mají výhodu v tom, že je není nutno zajišťovat proti pootočení.

Hadičky je vhodné zajistit proti sklouznutí ze šroubení. Dělá se to hadicovými sponkami nebo stahovacími pásky. Když do trupu vyteče půl litru benzínu s olejem, je to docela roblém.

Hadičkystálý odkaz / permalink

14.10.2004

Hadičky musí dlouhodobě odolávat benzínu. Nelze použít hadičky z infuzí nebo bužírky. Nelze použít ani hadičky pro motory na metylové palivo. Tyto materiály působením benzínu bobtnají. Používají se hadičky z perbutanu.

Hadičky lze koupit v modelářských prodejnách. Musíte uvést, že chcete hadičku pro benzínový motor. Na žlutých hadičkách je uveden název Tygon.

Používají se hadičky:

  • 6.4 x 3.2 mm (6.4 mm vnější průměr, 3.2 mm vnitřní průměr)

Cena hadiček se pohybuje kolem 140 - 190 Kč za 1 m.

Komponentystálý odkaz / permalink

31.10.2009

Hadicová sponkastálý odkaz / permalink

31.10.2009

obchodní název: Sponka pro hadici 3,2/6,4
popis: Ocelová spirálka, kterou se zajišťuje hadička navlečená na nátrubku.
použití: Palivová instalace benzínových motorů.

Hadička Tygon 6.4x3.2stálý odkaz / permalink

31.10.2009

obchodní název: hadice TygonR 3,2/6,4
popis: Žlutá průhledná dobře ohebná hadička. Materiál PVC.
použití: Palivová instalace benzínových motorů.
balení: metráž
Kde se dá koupit

prodejci: Elektro Čech
nejnižší cena: 160 Kč/m,

Spirálová bužírka / svazkovací spirála / omotávkastálý odkaz / permalink

31.10.2009

obchodní název: spirálová bužírka
popis: Plastová spirála, kterou se dá omotat svazek kabelů.
použití: Organizace kablíků v trupu, ochrana kablíků, ochrana vysokonapěťového kabelu ke svíčce benzínového motoru.

image

Kde se dá koupit

prodejci: prodejny pro instalatéry, OBI

Stahovací páskystálý odkaz / permalink

02.01.2005

popis: Stahovací elektrikářský pásek se původně používá ke stahování svazků kabelů elektrických instalací.
použití: Uchycení nádrže v trupu, přichycení kablíků atp.

image

Kde se dá koupit

prodejci: prodejny pro instalatéry, OBI