RAM Mounts
Zkoušel jsem různé držáky kamer koupené tady, koupené v Číně a pořád jsem zápasil s jejich mechanickým provedením.
Když jsem kameru přidělával k helmě nebo na rám kola nebo na auto a kameru jsem nepotřeboval vyložit dál od úchytu, tak to ještě šlo. I když už v tomto případě mnohé čínské výrobky v nejméně vhodnou chvíli praskly, protože je Číňan vylisoval z naprosto nevhodné umělé hmoty. Nebo přísavka na sklo nejpozději v desáté minutě povolila a kamera i s úchytem letěla na podlahu auta. Když bylo třeba kameru dostat dál od povrchu auta, rámu kola, čehokoli, tak nastaly problémy s vibracemi. I držák s krátkým výložníkem pružil i při zatížení jen malou stogramovou kamerkou tak, že se při jízdě po jen trochu nerovném povrchu obraz nepříjemně chvěl. Dostat kameru deset, patrnáct, dvacet centimetrů do prostoru byl u pohybujících se věcí neřešitelný úkol. Všechno moc pružilo, nedalo se dotáhnout, aby se rameno postupně nesklápělo, pokusy o dotažení často končily prasknutím úchytu. A nepomohlo ani, když jsem koupil místo plastových dílů úchytů díly kovové a dotahoval je "na krev". Dát na držák malý třistagramový foťák nebo normální třičtvrtěkilový foťák či podobně těžkou kameru nemožné.
Koukal jsem pozorně, když se někde v nějakém filmečku mihnul záběr, kde bylo vidět, jak má kdo kameru uchycenou. A tak jsem se postupně dopátral k držákům systému RAM mounts. Používají je potápěči, používají je motorkáři a taky je používají filmaři. Je to vynález americké firmy - viz web RAM mounts.
Princip je zřejmý z obrázků. Kulový kloub na úchytu, kulový kloub na kameře a rameno s jedním utahovacím šroubem, který sevře koule na obou stranách. Rychle se to nastavuje do nové polohy, snadno utáhne a drží to! Dělají se řady s kulovými čepy:
- 3/4" - nosnost do 0,75 kg
- 1" - nosnost do 2,25 kg
- 1,5" - nosnost do 4,5 kg
- 2,25" - nosnost do 6,75 kg