Co je to ISO
Nastavení ISO
ISO je nastavení citlivosti snímače na světlo. Digitální fotoaparáty mají proti klasickým fotoaparátům se svitkovým filmem obrovskou vymoženost. Dříve si fotograf kupoval film a musel se rozhodnout pro film s určitým ISO, s určitou citlivostí. Ten pak založil do fotoaparátu a než vyfotil celý film, všech 36 snímků, musel pracovat se zvolenou citlivostí. U digitálního fotoaparátu si můžeme nastavit různou citlivost pro každý snímek. Citlivost ISO je ekvivalentem citlivosti filmu. Čím vyšší je citlivost ISO, tím menší je množství světla potřebné pro správnou expozici snímku. S rostoucí citlivostí lze tedy používat kratší časy závěrky nebo větší zaclonění.
Tlačítko, kterým se citlivost dá změnit, bývá obyčejně nadepsáno nápisem ISO. Nastavují se číselné hodnoty, kde nízké číslo znamená malou citlivost, vyšší číslo vyšší citlivost. Tato předvolba mívá i polohu AUTO, kdy automatika fotoaparátu nastavuje citlivost sama.
Proč se nastavováním citlivostí zabývat, proč to nemít nastavené pořád na AUTO? Protože zvyšování citlivosti snímače znamená zhoršování kvality snímku. Je to dáno technicky, kdy s vyšším zesílením se do výsledného obrazu dostává šum. Od určité hranice je šum ve snímku okem viditelný a s dalším zvyšováním ISO se šum zvýší tak, že se stane fotografie nepoužitelná. Měli bychom držet ISO na nízkých hodnotách a zvyšovat ho opatrně až když nás světelné podmínky k tomu donutí. Potřebuji použít kratší čas, ale snímek by už byl podexponovaný, tak si zvýším ISO.
Jak velké ISO si mohu dovolit nastavit, to je třeba si vyzkoušet, to je u každého fotoaparátu jiné. Některý fotoaparát hodně šumí už při ISO 800, jiný při ISO 1600, některý vám dovolí používat běžně ISO 3200 nebo i ještě vyšší hodnoty. Tohle si musíte otestovat sami na svém fotoaparátu a zjistit, kde je hranice, kdy začíná být šum patrný, ale fotografie jsou ještě použitelné a kde je hranice, kdy už fotky nebudou použitelné. A doporučuji vyzkoušet si to předem, protože na malém displeji ten šum není vidět.
V praxi vám potom znalost hraničních hodnot vašeho přístroje pomůže v rozhodování, jakou strategii fotografování zvolit. A zabrání zklamání, kdy budete nějakou naopakovatelnou životní situaci fotit s nesmyslně nastaveným ISO a až na monitoru počítače zjistíte, že nemáte žádnou kloudnou fotku.
zpátky na: S čím se u svého fotoaparátu seznámit │ dál: O ostření jinde
přehled kapitol:
- Jak na to
- Jak pracuje automatika
- Rozhýbání fotoaparátu
- Pohybová neostrost
- Neostrost
- Nízká kvalita optiky fotoaparátu
- Co mohu dělat, co se při tom děje
- Ostření na hyperfokální vzdálenost
- S čím se u svého fotoaparátu seznámit
- Nastavení ISO
- O ostření jinde
- Fotografování z letadla
- Údržba fotoaparátu
- Léto, zima
- Tisk fotografií
(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Fotografie | Jak na to)