image

Přijímače pro příjem v leteckých pásmech stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

1.5.2005

Přijímač pro příjem v leteckých pásmech lze koupit poměrně lacino. Přijímač bez předvoleb stojí kolem tisíce korun. Většinou má přijímač v papírech nebo přímo na skříni napsáno "AIR BAND".

Stručně

rozsah frekvencí 118 - 137 Mhz
modulace AM
digitální ladění
paměti
anténní konektor

Typicky mají tyto levné přijímače analogové ladění (s ručkou běhající po stupnici) a nemají žádnou předvolbu. Přijímač by měl být schopen přijímat v rozsahu frekvencí 118 - 137 Mhz v AM modulaci. S přijímačem s FM modulací nebudete ničemu rozumět.

S jednoduchým a levným přijímačem však vystačíte jen při poslechu jedné frekvence třeba na leteckém dni. Pokud to s poslechem letecké radiokorespondence myslíte jenom trochu vážně, je lepší zainvestovat trochu více (>3 tisíce) do lepšího přijímače.

Lepší přijímač je schopen příjmu za horších podmínek. Budete moci poslouchat radiokorespondenci nejen u letiště, ale třeba i doma nebo venku dále od letiště.

Lepší přijímač má přesnější ladění. Můžete nastavit přimo požadovanou frekvenci přijímač tuto frekvenci drží. To není úplná samozřejmost. U laciných analogů často frekvence ujíždí a je třeba je pořád dolaďovat.

Lepší přijímač má paměti pro několik nebo pro mnoho frekvencí. Pokud si do paměti přijímače doma v klidu dáte frekvence letiště, které budete poslouchat, budete moci pohodlně přepínat mezi jednotlivými kanály tak, jak si vámi sledované letadlo předávají jednotlivé služby řízení letového provozu.

Lepší přijímač má odnímatelnou anténu. Můžete se tak vybavit účinější anténou, se kterou budete moci poslouchat třeba padesát osmdesát kilometrů od letiště.

Viz také Přehled stanic v leteckém pásmu, frekvence, kmitočty.

Co používám já stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

27.3.2004

My jsme před mnoha lety začínali výrobou konvertoru k běžnému přijímači. Později si kamarád nechal z Německa přivézt levný přijímač s leteckým pásmem. Táta jako radioamatér - posluchač měl všepásmový přijímač AOR AR-8000, který jsem po něm zdědil a teď ho využívám k poslechu leteckých pásem.

image

image více ...

Jiné přijímače stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

3.10.2004

Pokud chcete ode mne nějaké tipy, jaký přijímač si pořídit, moc jich ze mě nedostanete. Mám svoje zařízení, se kterým jsem spokojen a o jiné se moc nezajímám. S jinými přijímači se setkávám jen na leteckých dnech, kde je spousta lidí, kteří po ploše pobíhají také s přijímačem jako já.

Když jsem psal tyto řádky, byl k mání například Maycom AR-108. Cena kolem 3700 Kč.

image
Kde lze najít nějaké hodnocení nebo testy přijímačů  stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
2.3.2006

Abyste si mohli o vámi uvažovaném přijímači něco přečíst, připravil jsem pro vás několik adres, kde se můžete o přijímačích něco dočíst.

Katalog skenerů (scannery). Testy ručních přijímačů - skenerů. Test antén k ručním přijímačům.
Přehled ručních přijímačů - skenerů (scannery).
Diskuze o skenerech.

Otázky a odpovědi stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

Občas dostávám k příjmu v leteckém pásmu dotazy. Možná budou mé odpovědi zajímat i vás.


image více ...


zpátky na: Letecká radiokorespondence │ dál: Jak na to


přehled kapitol:

  1. Letecká radiokorespondence
  2. Přijímače pro příjem v leteckých pásmech
  3. Jak na to
  4. Služby
  5. Přehled stanic v leteckém pásmu
  6. Přehled kmitočtů používaných armádou
  7. Live ATC

(zveřejněno v rubrice Letectví | Radio-poslech )