image

Sony FDR X3000 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

7.12.2017

image

K pořízení kamery Sony FDR X3000 jsem spěl několik let. Jako první "sportovní" kameru jsem kupoval kameru Contour. Tenkrát byla GoPro nekřesťansky drahá, relativně mnohem dražší než je dnes, neexistovaly žádné její čínské klony, nebyla jiná taková kamera, která by uměla točit v HD rozlišení. Existovala ještě kamera Sony, profesionální nástroj za desítky tisíc a jinak nic. Až se objevily kamery Contour, kamery, které už bylo možné přilepit na auto, letadlo, model letadla. A to byl tehdy můj cíl: filmovat z modelů a z letadel s kamerou umístěnou mimo kabinu. Kamera Contour se na modelech hodně nalétala (například filmeček) a lepil jsem ji i na křídlo ultralajtu (například filmeček).

Kameru jsem používal i pro točení v rodině nebo s kamarády na kole a na lyžích a tam se projevovala její největší síla - promyšlená ergonomie. Kameru jsem mohl mít na přilbě a aniž bych na ni musel kouknout a kontrolovat ji, mohl jsem za jízdy nejen spustit záznam a záznam zase zastavit, ale dokonce kameru vypnout a zase zapnout, vše jen po hmatu, třeba i v lyžařské rukavici a po sluchu. Když jsem potom pořídil GoPro, stávalo se občas, že jsem nevěděl, v jakém stavu kamera je a musel zastavit, podívat se, napravit to a potom jet dál. Čínské klony GoPro jsou na tom ještě hůře, nepípají tak jako GoPro a Contour, jejich LEDky nejsou na slunci tak dobře vidět. Mnohokrát jsem vzpomínal na jistotu ovládání Contourky!

Když se objevil na trhu typ FDR X3000 od Sonyho s optickou stabilizací a viděl jsem princip ovládání kamery, začal jsem o kameře přemýšlet. Potřebuji kameru, která bude spolehlivě natáčet, bude poskytovat koukatelný obraz i za chůze, nebude mě svojí obsluhou zatěžovat. Koukal jsem i na GoPro Hero6 Black, její elektronická stabilizace obrazu funguje taky suprově, ale ergonomie Sonky zvítězila. Pro hrálo i to, že náhledový displej není jako u GoPro součástí kamery a kontrola záběru na ovladači přidělaném na zápěstí je efektivnější.

Zadání stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

22.2.2018

Jaká kriteria jsem měl při výběru kamery:

  • výkonnost stabilizace
  • podání barev
  • ergonomie
  • slow motion
  • výkon ve slabším osvětlení

V pořadí, v jakém jsou kriteria seřazeny, jsem hodnotil vybírané kamery, kvalita stabilizace měla nejvyšší váhu, věrné podání barev hned potom, jak se kamera dobře ovladá atd.

Měl jsem i další kriteria, třeba aby ke kameře šel připojit externí mikrofon, aby jí nevadila voda, aby šlo natáčet s napájením z externího zdroje a plno dalších podmínek. Neměl jsem jako podmínku natáčení v rozlišení 4K, po prvních zkušenostech s kamerou bych tuto podmínku přidal. image

Zadání bylo pořídit kameru, se kterou půjde pohodně dokumentovat různé činnosti - vytvářet vlogy, zachytit sportovní aktivity, zachytit rodinné situace, tentokrát ne jako kameraman stojící mimo dění, ale jako jeho účastník. Proto jsem kladl velký důraz na ergonomii ovládání kamery, protože při takovém natáčení nemůže člověk ovládání kamery věnovat tolik pozornosti a musí mít jistotu, že kamera dělá co je zrovna potřeba.

Poslední dvě ze kterých jsem vybíral byla tato Sony a Gopro Hero 6.


dál: 4K


přehled kapitol:

  1. Sony FDR X3000
  2. 4K
  3. Slow motion
  4. GPS
  5. Akumulátor
  6. Sony FDR X3000R - Parametry a nastavení
  7. Ukázky záběrů z kamery Sony FDR X3000

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Video)