Seagul Glide Variometer System
Plzeňská firma Hořejší model mi zapůjčila k testování systém variometru a loggeru pro větroně Seagul Glide Variometer System americké firmy Eagle Tree Systems, jejíž výrobky Hořejší dováží. |
|
Povídání o zařízení by vydalo na knížečku. Já zde uveřejním postupně své postřehy tak, jak je budu schopen sepsat, protože stejně ze mě někteří nedočkavci tahají rozumy. Kdo si chce přečíst nějaký ucelený materiál musí si počkat.
Co vezu v letadle
Seagul Glide Variometer System - co to všechno je a co vozím v modelu a používám.
Mám k dispozici letový záznamník (logger) se senzory/čidly používanými "bezmotorovými" větroňáři a s vysílačem, který dokáže za letu (on-line) předávat data do pozemního monitoru (výrobce mu říká Dashboard = přístrojová deska).
Celá mnou zkoušená konfigurace je na obrázku. Větší černá krabička nahoře je pozemní monitor, menší pod ním je letový záznamník. Nalevo nahoře je propojovací kabeláž, která umožňuje stahovat data z modelu přes konektor zabudovaný do stěny trupu, dole zleva je sonda G-metru, přijímač GPS, vysílač pro spojení letové části se zemí, hadička a trubička pro výrobu snímače rychlosti a nakonec instalační CD a USB kabel.
Letový zapisovač - logger
Základem Seagul Glide Variometer System je letový zapisovač, který se veze v modelu a do své paměti zaznamenává zvolené údaje.
Po přistání nebo až doma lze údaje zaznamenané v tomto letovém záznamníku kabelem USB stáhnout do počítače.
Co krabička na snímku všechno umí?
- záznam poloh až 4 serv – kanálů
- měření rychlosti barometrickým rychloměrem (pravá vzdušná rychlost)
- měření výšky – barometrické
- měření rychlosti stoupání/klesání
- měření napětí akumulátoru přijímače
- záznam poruch signálu pro servo – pulzy kratší než 740usec, pulzy delší než 2.25 msec, chybějící pulzy (100 msec)
Když se k záznamníku připojí příslušné sondy, umí:
- měření proudu – sondy 100, 140 nebo 300 A
- měření napětí a proud do motoru
- měření otáček – magnet, hallova sonda
- měření teploty – 2 sondy
- měření teploty výstupních plynů (pro proudové motory) – 2 sondy
- záznam polohy modelu určené modulem GPS přijímače
- záznam výšky podle GPS
- záznam rychlosti podle GPS
- záznam směru letu podle GPS
- záznam vzdálenosti modelu od místa startu podle GPS
- měření přetížení ve dvou osách
- přesný čas UTC vysílaný družicemi GPS
Všechny tyto veličiny během letu periodicky zaznamenává do paměti (periodu záznamu lze zvolit).
Velikost zapisovače mě příjemně překvapila. Když jsem studoval toto zařízení na webu výrobce, připadalo mi dost objemné. V trupu velkého větroně se ztrácí, váhově neznamená prakticky nic.
Program
Pro zpracování záznamů z letu nebo přímo pro sledování letu on-line je k Seagul Glide Variometer System dodáván program Data Recorder
Programem se:
- nastavuje Letový zapisovač - logger
- stahují data z letového zapisovače do počítače
- zobrazují data záznamu letu na "palubní desce" (obrázek) nebo v grafech
- nastavuje Pozemní monitor - Dashboard
- zobrazují on-line data přijímaná pozemním monitorem na "palubní desce" (obrázek) nebo v grafech
- on-line zaznamenávají data přijímaná pozemním monitorem přímo na disk počítače, paměťovou kartu v počítači atp.
Program je docela žrout paměti. Respektive já měl problémy s tím, že mám na počítači současně spuštěno hodně programů najednou. Když jsem načítal data z letového zapisovače, program padal. Když jsem zavřel několik současně běžících programů a paměť uvolnil, vše začalo fungovat jak má.
Pozemní monitor - Dashboard
Pozemní monitor - výrobce mu říká Dashboard (palubní deska) umožňuje systému Seagul Glide Variometer System přenášet údaje za letu na zem k pilotovi.
Ten drátek nahoře je přijímací anténa (2.4GHz). Krabička se dá přidělat na anténu vysílače, ale podle mého názoru to je vhodné jen pro lidi, co řídí palci a rádio si mohou během letu dát před oči a podívat se tak na displej monitoru. Pozemní monitor se napájí 9V baterií nebo z externího zdroje. Já jsem s napájením z 9V baterie neuspěl. Baterka byla vybitá během půl hodiny. Napájím tedy pozemní monitor ze starého přijímačového akumulátoru. I to znemožňuje umístění monitoru na anténu.
Krabička pípá jako vario. Když je někde u pasu, není to moc slyšet a ovládání hlasitosti nemá. Slyšet to je, když nikde nevrčí vlečná. Stejně se varia poslouchají na sluchátko, protože jinak se piloti vzájemně ruší. Stačí do konektoru na boku krabičky zastrčit kolík (jack) sluchátek a problém je vyřešen.
Variometry pro modely letadel │ Datové výstupy