Jak pracuje automatika
Jak vlastně ta automatika ve fotoaparátu pracuje?
Když namáčknete spoušť, expozimetr ve fotoaparátu změří úroveň světla, které prochází objektivem dovnitř aparátu. Buď měří úroveň světla v celé ploše snímku, nebo se zaměří na prostředek snímku, podle toho, jak jste si měření nastavili. To, jakým množstvím světla má být snímek exponován, kolik světla má dopadnout na čip pro správnou expozici, to je technicky dané. Automatika tedy nastaví citlivost čipu ISO, čas závěrky a clonu tak, aby se snímek podařil, aby získaný obraz odpovídal skutečnosti. Vy domáčknete spoušť a snímek se sejme z čipu a uloží na paměťovou kartu.
Každá oblast lidského konání s sebou přináší slova, kterým začátečník nerozumí. Tady už padla tato slova:
čas, čas závěrky, expoziční čas
Doba, jak dlouho dopadá světlo na senzor nebo políčko filmu. Dobu dopadu světla na senzor fotoaparátu řídí závěrka.
ISO
ISO je úroveň zesílení obrazu na čipu fotoaparátu, čím vyšší ISO, tím větší zesílení - zesvětlání obrazu poskytnutého čipem. Je to ekvivalent citlivosti filmového materiálu. Změna ISO ovlivňuje expozici snímku.
Automatika nastavuje parametry focení tak, aby vyšla většina snímků. Za slunečného dne nastaví ISO na nějakou nízkou hodnotu, nastaví přiměřený čas pro běžnou scénu, zacloní. Když je světla méně, otevře více clonu. Když je světla ještě méně, zvýší ISO. Když je světla málo a už nestačí úplně otevřená clona, začne automatika prodlužovat čas závěrky a zvyšovat hodně ISO. Za horších světelných podmínek se vám pak často stane, že budou vaše snímky neostré, protože nedokážete držet fotoaparát tak nehybně, aby se obraz po snímači během expozice nepohnul. A i jdyž třeba použijete stativ, nebo jste v držení fotoaparátu tak dobří, budou na fotografiích rozmazaní lidé, protože se během expozice byť málo pohli.
Podobně ale mohou dopadnout snímky i za dobrého osvětlení. Automatika neví, že chcete fotit třeba projíždějící závodní automobily, nebo vaše dítě bláznivě se vám míhající před objektivem. I poměrně krátký expoziční čas, který automatika nastaví, nemusí být pro takovou fotku dostatečně krátký.
zpátky na: Jak na to │ dál: Rozhýbání fotoaparátu
přehled kapitol:
- Jak na to
- Jak pracuje automatika
- Rozhýbání fotoaparátu
- Pohybová neostrost
- Neostrost
- Nízká kvalita optiky fotoaparátu
- Co mohu dělat, co se při tom děje
- Ostření na hyperfokální vzdálenost
- S čím se u svého fotoaparátu seznámit
- Nastavení ISO
- O ostření jinde
- Fotografování z letadla
- Údržba fotoaparátu
- Léto, zima
- Tisk fotografií
(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Fotografie | Jak na to)