¦ Kontakt ¦ Hledat image

Řezací plotr Silhouette Cameo 3 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

18.3.2021

Když jsem vybíral řezací plotr, typ Silhouette Cameo 3 jsem si vybral na základě referencí modelářů.

Hledal jsem čím ostatní

  • vyřezávají nápisy a znaky ze samolepící fólie
  • vyřezávají šablony pro stříkání barvou

image

Koukal jsem i na zahraniční modelářská fóra (cutting plotter, cutting machine, vinyl cutter) a weby modelářů různých oborů - letečtí modeláři, mašinky, kity, vystřihovánky. Koukal jsem na nabídku řezacích plotrů. Nejčastější značky, na které jsem narážel byly Roland, Graphtec, Brother, Silhouette. Ty první dvě značky prodávají stroje pro profíky a jejich modelové řady začínají na cca 20 tisících, Druhé dvě značky nabízí i stroje pro hobíky v cenách pod 10 tisíc. No a nejčastěji jsem u modelářů narážel na zmínky o strojích Silhouette, modelech Portrait a Cameo. Portrait jsem vyhodnotil pro moje potřeby jako malý, řeže do šířky 20 cm, až Cameo umí pracovat s fólií dostatečné šířky, řeže z pásu 30.5 cm širokého. Koupil jsem proto Cameo 3. Firma tuto řadu průběžně vylepšuje, nyní je v prodeji Cameo 4, ale jsou to pořád stejné stroje se stejnými užitnými vlastnostmi.

Plotr používám na řezání vinylových reklamních fólií a jsem s ním spokojen. Kamarád ho má taky, řeže proti mě mnohem detailnější motivy i na malé modely a je s ním taky spokojený.

Práce s řezacím plotrem Silhouette Cameo stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

22.3.2021

K řezacímu plotru Silhouette Cameo se dodává program Silhouette Studio. V programu lze kreslit, psát text, naskenovat obrázek ze skeneru, obrázky lze importovat ze souborů GSD, DXF, PNG, JPEG, BMP, GIF TIFF.

image

Stačí si najít požadovaný motiv na internetu, stáhnout si ho do programu, nazvětšovat si ho do požadovaného rozměru.

Funkcí trasovat necháte najít hrany barevných ploch, vzniknou vám čáry budoucího řezu. Pokud budete řezat obraz z několika fólií s různými barvami, vyrobíte si kopie a necháte jen čáry, pro řezání jedné barvy.

Plotr umí vyříznout i drobné motivy, horší je takový drobný motiv přenést do cílového místa. To chce dobrý zrak a pevné ruce. image

image

Já většinou podklady pro řezání přípravuji v Rhinu. U složitějších motivů bývá rychlejší dát si předlohu do Rhina jako podkladový obrázek a obkreslit ji. Dostanu tak čisté geometrie a mohu s nimi manipulovat prostředky Rhina. Potom vybraný obrys vyexportuji z Rhina jako DXF soubor, naimportuji do Silhouette Studia a vyříznu.

image

image

Ta nažloutlá fólie s čtvercovým červeným rastrem je přenosová fólie. Ta se přitlačí svrchu na vyříznutý motiv a motiv se sloupne z podkladového papíru. Písmena tak drží ve vzájemné poloze tak, jak byly vyříznuty z archu, a stačí přenosovou fólii přiložit na cílové míst a přihladit k podkladu. Přenosová fólie se sloupne.

image

image

image

V praxi narazíte na to, že nenajdete ve svém počítači písma, která jsou použita na předloze. Písma se musí hledat. Někdy se dá najít velmi podobné písmo, někdy najdete přesně to písmo, které potřebujete. Při hledání narazíte na další zajímavé materiály. Hobíci a historici zveřejňují písma, barvy, normy. Já třeba zadal do google: "us coast guard font":

A jsou případy, kdy písmena na křídlech a trupu na předloze vytvořil mechanik podle svého a neřídil se žádným předpisem, normou. Pak nezbyde podle fotohrafií písmena "nakreslit".

Při lepení fólie na model si lze pomoci fénem. Samozřejmostí je čistý podklad. Fólie drží na modelech dobře a vydrží běžný modelářský provoz.

Fólie lze vybírat ve vzornících barev, prodávají se z metráže, prodejce vám uřízne klidně i půl metru. Je třeba si koupit i přenosovou folii.

Plotr umí řezat i jiné materiály, třeba látky. Z modelářského ranku to je řezání vystřihovánek z papíru. Zkušenost ale říká, že řezání papíru rychle tupí nože.


(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna)