články ¦ sekce ¦ kontakt ¦ Hledat image

Kontrola textů

Montáž kamery na křídlo stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

9.10.2024

Kamery do modelů, filmování z modelů - Montáž kamery na křídlo

Kamera na křídlo se dává ze dvou důvodů. Jeden důvod je, když chceme mít záběr nerušený vrtulí letadla. Na křidla se kamera dostane mimo osu letadla. Druhým důvodem je, že kamera na křídle může zabírat s krajinou okolo i velkou část modelu.

image

Kamera může být pod křídlem nebo nad křídlem. Pod křídlem to je aerodynamicky výhodnější. Pokud jde o filmování krajiny před a pod letadlem, je to praferovaná pozice. Pokud má být v záběru letadlo, u větroně je přirozenější pozice kamery nad křídlem. To samé u motoráku dolnoplošníku. U hornoplošníku naopak pozice pod křídlem. Někdy je křídlo tak nízko, že by kamera pod něj nešla umístit, přišla by při přistání k úhoně.

image

Kameru v polovině polorozpětí není u většího letadla třeba vyvažovat. Při umístění kamery na konci křídla už je vyvažování třeba. Záleží i na charakteru létání a poměru kamery k modelu. Někdy stačí mírně přetrimovat křidýlka. Jakmile jde ale o trochu dynamičtější létání, vyvažovat závažím na druhém křídle je třeba. Při větším přetížení se nevývažek dost projeví - přemet, ostrá zatáčka.

Někdy je dobré předsunout kameru před křídlo a nad křídlo.

image

Křídlo na to musí být dostatečně tuhé v krutu. Nejde jen o hmotnost kamery, jde i o aerodynamické síly. Měkké křídlo se za letu zkroutí a je to jak plně vychýlená křidélka.

image

Držákem může být kus polyetylénové pěny, polystyrénu. A celé přelepené lepící páskou. Nevýhodou je, že se tímto způsobem nedá trefit přesná poloha kamery, její směrování. Lepší je mít držák, který zajistí přesnou polohu kamery opakovaně. 3D tisk a materiál PETG se k tomu dá s výhodou použít. Manžeta kolem křídla se použije pod držákem kamery a symetricky i pro úchyt protizávaží. Přichycení držáku ke křídlu dělám páskou Tesa extra power. Konkrétní řešení třeba zde: Kamera na křídlo

Na Vitišce stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

9.10.2024

Kam na svah - Vitiška

Jezero Most st�l� odkaz / permalink

9.10.2024

Lentus - Létání s Lentusem

Vyrazil jsem na nové místo, zkusil jsem jet na severní okraj jezera Most. Na jižní vítr by to tam podle mapy mohlo nosit. Když jsem vyjížděl z domu, svítilo slunce, slibovalo to zajímavé světelné podmínky pro filmování. Než jsem dojel na místo, natáhla se od Krušných hor deka a pod tou dekou nastalo šero. A vítr utichl. Tak je to spíš jak létání s motorákem. image

Karel, který jel zrovna z práce domů, se za mnou stavil a dělal mi spottera. Abych nikoho netrefil. Silnice to je ale taková odnikud nikam a jezdí tu jen závodníci na motorkách. Ani po souběžné cyklostezce teď v týdnu nikdo nejel. Ale úsek to je přehledný a je tu dobře vidět daleko nalevo i napravo. Taky to je v ochranném pásmu letiště Most, místo, kde stojím, je něco přes tři kilometry od letiště. Jsem výškově -70 metrů pod plochou letiště, v padesáti až sto dvaceti metrech, ve kterých vrčím, jsem vlastně výškově kousek nad dráhami letiště.

Během jízdy na místo si člověk uvědomí, že je to opravdu "měsíční krajina". I z výšky to tak působí. Ještě markantnější to je, když se letí velkým letadlem z letiště Most. Z modelu, se kterým létám nízko a blízko to tak vidět není, ale z Blaníku v kroužení v tisíci metrech jsou vidět všechna ta kaliště a podivná barevná jezírka od Bíliny až po Záluží. A samozřejmě ta dvě stě metrů hluboká díra uhelného dolu Bílina.

Ale létat svah by tu šel. Když bude foukat! Jen to je jako na mnoha jiných místech. Hned vedle nás byl sloupek s nadpisem "vyhlídka", za pár let stromy přerostou horizont. Jako u mnoha jiných vyhlídek a rozhleden.

image

Cestou domů se mi slunce smálo do zad. Ale tak to je při každém filmování! image

stroj: Lentus
místo: jezero Most
kamera: Insta360 GO 3
střih: DaVinci Resolve

image Starší .