¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Sony a6400

Video fotoaparátemstálý odkaz / permalink

29.10.2019

Sony a6400 umožňuje točit video v kvalitě 4K. Schopnost záznamenat video je rovnocenná drahým kamerám s cenovkou přes 60 tisíc (2019).

Samozřejmě fotoaparát držený jen tak v ruce nemá ergonomii videokamery. Švenkovat a zoomovat zároveň s fotoaparátem v ruce nejde, přehmátnutí jedné ruky na kroužek zoomu objektivu znamená neopravitelné rozhýbání záběru. Hendikepem je i chybějící stabilizace čipu, kterou stabilizace v objektivu nedokáže nahradit. Když se ale těmto omezením přizpůsobíte, lze natočit pěkný filmeček.

Obrovskou výhodou je, že fotoaparád obsahuje špičkovou techniku roku 2019. Má velmi výkonnou automatiku zaostřování, je schopen sledovat ostřením objekty pohybující se záběrem, najde si v záběru obličeje, ostří na oči. I ve slabém světle dokáže održet ostrý záběr a hlavně prokreslený obraz. Udrží ostrou kresbu i při nastavení vyšších citlivostí. Uvědomil jsem si to, když jsem na stejném místě a za stejných podmínek točil kamerou Canon XH A1s. To je strojek z roku 2007 a tady je filmeček, točený večer na Rané:

A tady je "totéž" natočené současným foťákem:

To, že je obraz druhého filmu ostřejší a mnohem detailnější, není zásluhou rozlišení 4K oproti menšímu rozlišení HD. Je to tím, že stará kamera ve slabém světle více šumí a šum obraz znehodnotí. Za dobrého osvětlení by rozdíl v obrazu divák neregistroval.

Při točení se musí člověk starat taky o zvuk. Když není po ruce externí mikrofon s protivětrnou ochrannou, dá se pomoci mikrofonu ve fotoaparátu malým trikem. Při točení teď na Rané dost pofukovalo a ve zvuku by bylo vše přehlušené chrastěním větru na mikrofonu fotoaparátu. Fotoaparát držím tak, aby levá ruka clonila vstupy mikrofonu před větrem. Dá se tím zvuk alespoň trochu zachránit.

Film na Rané 2019 byl točen:

(zveřejněno na stránce Sony a6400)

print tisk