image

Canon XH A1s stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

11.05.2016

Když jsem v roce 2007 četl článek od Petra Jelínka na videokamery.cz Canon XH A1: Drtící zbraň v HDV-bitvě, měl jsem doma Canon MVX25i - kameru za zlomek ceny velké XH A1 a o videu v rozlišení HD se mi teprvé zdálo.

image

O tři roky později už jsem kameru pro natáčení HD videa měl, pořídil jsem Canon HV40, ale stále jsem na XH A1 myslel. Vždycky, když jsem někde točil na letišti, a vedle mě stáli kluci s foťáky s dlouhými kvalitními objektivy, myslel jsem na objektiv XH A1. Vždycky, když jsem ručně honil zaostřování na malé kameře, myslel jsem na ty kroužky na objektivu XH A1.

Natáčení modelů letadel je oblast pro práci s kamerou docela obtížná. Modely jsou na obloze ve větších vzdálenostech malé objekty, kamera snímající scénu proti obloze má problémy ostřit. Model je malý, zbytek obrazu tvoří obloha nebo mraky, automatika ostření má v takové situaci těžkou práci. Stačí, když kameraman neudrží model uprostřed záběru a kamera zapulzuje ostřením, záběr je tím často zcela znehodnocen. Buď kamera v jedné vteřině zaoostří za nebo před model, nebo ostření úplně odjede a záběr rozmaže trvale. Jediným řešením je odjet se zoomem, ale to je zase po zamýšleném záběru.

image

Kamera Canon HV40 má možnost ručního ostření, má i tlačítko na zaostření na nekonečno, ale ovládání toho tlačítka a "točítka" na ostření je tak ergonomicky vyřešeno, že při reportážní práci, kdy si člověk nemůže záběr připravit a zrežírovat, je to vše prakticky nepoužitelné.

XH A1 je na tom v tomto směru lépe. Má na objektivu prstence, kterými se ovládá ostření a clona, a je jen na kameramanovi si ovládání nacvičit, aby při přeostřování nebo clonění točil kroužky správným směrem. Navíc automatika ostření i automatika expozice je o něco výkonější, než automatika na kameře pro amatéry.

image

Tohle všechno se mi roky honilo hlavou. Mezitím dal Canon na trh následníka XH A1 - kameru Canon XF200. Cena nové kamery s nějakými nutnými doplňky kolem devadesáti tisíc ale není příznivá pro člověka jako já, který uděla dva tři filmečky za rok a musí financovat ještě další koníčky. Tak jsem stále sledoval inzerci a dal jsem si hranici dvaceti tisíc - až bude XH A1 pod dvacet, zkusím ji někde koupit. A letos to nastalo! Pořád jsem vážil i argumenty proti: Je to kamera z druhé ruky, nevíš, co kupuješ; Je to páskovka, pásková mechanika se může pokazit, co potom s tím; Je to přeci jen několik let starý typ, dnešní kamery jsou na tom technicky o dost lépe; Ale když jsem si znovu dal všechna pro i proti vedle sebe, vyšlo mi: Jdu do toho! A tak mi tu doma na stativu stojí nový stroj a já se musím do soboty naučit s kamerou pracovat, abych s ní v sobotu v Modelparku něco kloudného natočil. Musím taky zjistit, v jakém stavu jsou akumulátory, musím vymyslet, v čem ji budu dopravovat (nemám brašnu), musím vyrobit stínítko na displej atd. atd. image


dál: Zaučování


přehled kapitol:

  1. Canon XH A1s
  2. Zaučování
  3. První filmeček
  4. Zaučování v akci
  5. Ukázky

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Video)