image

Zkušenosti (2)

Výkonnost a produktivita stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

15.08.2022

Pokud se řeže 2D z plošných materiálů, je všechno v pohodě. Jestli řežete frézou 3 mm nebo frézou 0.8 mm, operace trvají stejnou dobu a v praxi netrvají dlouho. Vyřezat přepážky trupu nebo žebra křídla trvá jednotky minut.

image

3D je úplně jiná hra. Opracování povrchů, odebírání objemů vyžaduje mnohem mnohem více času než prosté řezání.

image

U řezání (2D) poloviční rychlostí posuvu než je rychlost maximální možná znamená prodloužení operace třeba z 5 na 10 minut, nepodstatná věc. U 3D operace to je rozdíl 2 hodiny a 4 hodiny, to už je sakra rozdíl! U 3D operace je tedy cestou k udržení přijatelných časů zvyšování otáček frézy a posuvu. Frézování do pěny je v pohodě, do balzy taky, ale běžná tuzemská měkká dřeva už kladou velké nároky na tuhost stroje. A ta je relativně malá, však stroj váží jen 20 kilo. Velký posuv rozdrnčí stroj a vede to až ke ztrátě kroků nebo zlomení frézy. Při sníženém posuvu je operace provedena úspěšně, ale stroj je hodně hlučný.

Další možnost jak zkrátit čas operace je použití většího průměru frézy. Velká fréza nedovede obrobit tak velké detaily jako fréza menší, ale ubírá na jeden průchod násobně větší množství materiálu. Ale generuje taky násobně větší síly a zde narazíte zase na tuhost stroje. A taky vřeteno musí dávat potřebný kroutící moment.

Stepcraft-2/D.600 je při řezání desek překližky na přepážky nebo žebra křídla dostatečný stroj. U 3D obrábění pěnových plastů nebo balzy to je v pohodě, jen časy už jsou dost dlouhé. Obrábění měkkých dřev jde také, dá se vystrouhat z lípy, smrku kopyto pro lisovaní kabinky, ale trvá to opravdu dlouho.

Obrobitelná výška stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

02.02.2023

Při koupi stoje se lidi honí za výškou stroje, chtějí obrábět na "jeden zátah" vysoké obrobky.

Při praktické práci pak narazí, nebo až při praktické práci si uvědomí, že výška toho, co dokážou obrobit, je daná vyložením nástroje. Frézy malých průměrů se stopkou 1/8", které běžně používám, mají konec vyložený od čela kleštiny 20 mm až 45 mm. Nad vrézou je unašeč s kleštinou, nad tím je uchycení spindlu / vřetene. To brání v obrábění svislých nebo strmých ploch do větší hloubky, vřeteno frézky nemůže jít více dolů, protože do obrobku narazí ty věci nad frézou.

Jdou pořídit delší frézy, která mají větší vyložení, ale tam narazíte na problémy s tuhostí celé sestavy. Dlouhá tenká fréza bude vibrovat a ty vibrace vás donutí k významnému snížení úběru, nebo vám obrobení materiálu znemožní.

Při vymýšlení jak a na čem budete obrábět vaše dílo je tedy třeba myslet i na toto omezení. CAM programy, jako třeba Fusion 360 umí i tyto věci ohlídat, lze u nich zadat parametry frézky - rozměry toho spindlu i vyložení konkrétníhop nástroje a CAM ohlídá za vás, zda to někde nenarazí.

Uspořádání pracoviště stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

25.10.2020

Je lépe mít počítač na té straně, ve které ruce držíte myš. Praváci na pravé, leváci na levé.

Při operacích, kdy potřebujete něco na desce stolu rukou držet nebo posouvat a zároveň klikat myší, vyhnete se křížení rukou. A hlavně s těma zkříženýma rukama daleko nedosáhnete.

Sklotextit stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

19.08.2019

18.09.2019

Po překližce a balze přišel na řadu sklotextit. To je při ručním opracováním děsnej vopruz, tupí to pilky i nože, milimetrový sklotextit je jak ocelový plech. image

image

Sklotextit, který mám, má tloušťku 1 mm. Vzal jsem kukuřici 0.8 mm (viz Fréza 0.8 - 3.0 mm) a na první dobrou díly vyřízl.

image

Router to jede bez problémů, zvládl by to i s vyššími posuvy. Řez je čístý.

image

Musím se ještě naučit vrtání, protože operace Contour mě frézou nechá udělat dírky větší než 1.1 mm, mě by se hodilo vyvrtat právě těch 0.8 mm.


zpátky na: Hlučnost │ dál: Performance kit


přehled kapitol:

  1. Stepcraft-2/D.600
  2. Zprovoznění
  3. Programy pro CNC
  4. První pokusy
  5. První srážka s realitou
  6. Spindl
  7. Obsluha
  8. Nástroje
  9. Nástroje (2)
  10. Nástroje (3)
  11. Upínání
  12. Upínání deskových přířezů
  13. Spoilboard
  14. Upínky
  15. WinPC-NC USB
  16. UCCNC
  17. Tool Length Sensor TS-32
  18. Zkušenosti
  19. Provozování
  20. Hlučnost
  21. Zkušenosti (2)
  22. Performance kit
  23. Videa
  24. Co s tím dělám
  25. Inspirace
  26. Vylepšení
  27. Parametry stroje
  28. Zdroje

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | CNC router)