¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

Vladimír Bärtl

image Vladimír Bärtl létá b teplickém klubu na motorovém rogale.

Vladimír má svůj web: Létání a já
Fotografie dává sem: free to adventure - Vladimír Bärtl's Page.

image novějšíindexstaršíimage

Na lovu snímkůstálý odkaz / permalink

03.03.2011

Fotografování z letadla umožňuje pořídit zajímavé snímky z perspektivy po zemi chodícímu člověku nedosažitelné. Piloti často vozí v letadle malý fotoaparát a fotí, když přes nějaký zajímavý objekt přelétají. V letadlech ale létají i fotografové, vybavení lepší technikou, větší zkušeností s pořizováním snímků a často i se zajímavým viděním světa. Mohou tak vzniknout zajímavé a hodnotné snímky přírody, měst, hradů a zámků, nebo třeba jiných letadel.

Na tomhle videu je zachycena předletová příprava Vladimíra Bärtla z teplického leteckého klubu a fotografa Dana Fikera. Chystají se na fotografický let nad Středohoří a Polabí.

Takovéto dvojice pilot - fotograf vznikají někdy na jeden let, někdy z toho je spolupráce dlouhodobá, někdy z toho je i kamarádství. Není jenoduché letět tak, aby to vyhovovalo fotografovi, není jednoduché pořídit zamýšlený snímek. Pořízení snímku může zhatit silný zákal vzduchu, světlo, které v tu chvíli zrovna není, náhlý poryv větru, který smýkne letadlem.

Pilot si musí zvyknout, že fotograf vidí scénu trochu jinak než on, fotograf si zase musí zvyknout na zákonitosti letu a možnosti letadla i pilota, prostě oba se musí naučit spolupráci s tím druhým.

Pilot ale stále musí myslet na bezpečnost letu. I když si let v blízkosti fotigrafovaného objektu řídí fotograf, pilot nesmí podlehnou jeho nadšení. Jsou známy případy, kdy skončila Zlínka s pilotem i fografem (známým a uznávaným) ve sněhu na zádech někde na Labské louce v Krkonoších!

Po čase ale, když si vzájemně vyhovují, je společné létání radost a je společná radost i nad pořízenými snímky.

image novějšíindexstaršíimage