image

Systémy pro bezdrátový přenos obrazu - Můj pohled na trh

DJI přestane podporovat Caddx!

To říká Joshua Bardwell ve svém videu. Znamená to, že si nekoupím třeba za rok novou palubní jednotku, když o tu, se kterou teď létám, přijdu? Znamená to, že všichni teď budou skupovat jednotky Caddx do zásoby? Znamená to, že moje brýle budou za nějakou dobu krám na odpis?

Zajímavé je přečíst si diskuzi pod videem (image anglicky), výkladů situace se nabízí hned několik, pesimistických i optimistických.

Zdroj:

image anglicky

Nový přenosový systém od DJI

DJI chystá nový přenosový systém, dá se to vyčíst z protokolu ze zkušebny FCC. Souvisí to s chystaným dronem DJI Avata - dron v cinewhoop stylu.

image

Zdroj:

image anglicky

DJI chystá:

 • nové brýle: DJI Goggles 2
 • novou jednotku: DJI O3 Air Unit
 • dron: DJI Avata

Otázka je, co se stane s podporou jednotek přenosu obrazu, které používáme do námi stavěných dronů a letadel.

Srovnání Walksnail Avatar HD s DJI FPV z hlediska principů

Pěkná ukázka chování obou systémů. Ukázka, jak pracují s obrazem. Pro mě, který používá FPV pro zážitkové létání, je DJI FPV lepší volba.

Srovnání Walksnail Avatar HD, analogu, DJI FPV a HD Zero

Někdo se možná zeptá, proč sleduji takovéto srovnání systémů, když neprovozuji létání v budovách nebo mezi domy. Ale i v přírodě jsou podobné překážky, stačí zaletět za stromy. Chování systému v takovém případě je moc důležité.

Walksnail Avatar HD

Walksnail Avatar HD je první vážný konkurent DJI FPV. Odpovídá tomu i cenová strategie, systém je ve stejné cenové relaci jako DJI, tedy drahý. image

image

image

 • Oproti DJI FPV má v brýlích rozlišení 1920×1080, DJI má 1280 × 720.
 • Systém podporuje OSD BetaFlight, u DJI je podpora omezená a na displej lze dostat jen některé telemetrické údaje.
 • Palubní jednotky (letová část) systému nemají záznam na SD kartu, pro záznam videa na palubě mají interní paměť 8GB. To není mnoho.
 • Palubní jednotka má dvě antény.

Caddx Nebula PRO Nano Vista kit

Menší varianta letové části DJI FPV, menší jenotka, menší kamera.

image

image

Má jen jednu anténu.

 • rozměry modulu: 30.5 x 29 x 13 mm
 • rozměry kamery: 14 x 16 mm
 • hmotnost: 23 g
 • napájení:7.4 - 26.4 V
 • senzor: 1/3"

Párování:

image

Srovnání systémů Analog - HDZero - DJI 2022/04

Srovnání spolehlivosti a kvality přenosu obrazu tří systémů:

 • Analog - TBS Unify 800mw
 • HDZero Freestyle 1000mw
 • DJI Caddx Vista 1200mw - vítěz

DJI Air Unit Lite - Caddx Vista

Menší varianta letové části DJI FPV

image

Má jen jednu anténu.

 • rozměry modulu: 30.5 x 29 x 13 mm
 • rozměry kamery: 27.5 x 21 x 20 mm
 • hmotnost: 29 g
 • napájení:7.4 - 26.4 V
 • senzor: 1/3.2"

Jednotka nemá SD kartu, nezaznamenává video na palubě, zaznamenat video lze jen v brýlích. To má nižší kvalitu danou rozlišením přenášeného obrazu a aktuální kvalitou přenosu. Zvuk se nepřenáší, není možné tak zaznamenat zvuk. Pokud je požadováno zaznamenávání obrazu a zvuku přímo palubní jednotkou DJI, je třeba volit DJI FPV Airunit.

DJI FPV

Když se na trhu objevilo FPV vybavení s digitálním přenosem od DJI (7/2019), vzbudilo to můj zájem. Měl jsem předtím u kamarádů možnost kouknout do brýlí a zaletět si s jejich modely s kamerou na palubě, ale analogový přenos s málo čitelným a zašumněným obrazem mě nenadchnul. Firemní reklamní video DJI ale ukazovalo něco úžasného, krásně čistý obraz s čitelnými detaily!

image

Na trhu do té doby byla jen zařízení analogová, kde rozlišení obrazu je o hodně menší a obraz je zatížen velkým šumem. Toto zařízení s digitálním přenosem obrazu slibovalo revoluci.

Otázkou bylo, zda to funguje jako v tom reklamním videu. Začal jsem shánět nějaké reference. Jmenuje se to DJI FPV a první zjištění bylo, že to je dost drahé. Zajímalo mě, zda ten obraz v brýlích je opravdu tak pěkný a jak bych v brýlích obraz viděl já, který nosí dioptrické brýle. Dočkal jsem se, že brýle začali nabízet i tuzemští prodejci, zkoušel jsem u nich domluvit, zda bych se do brýlí mohl podívat. Ale nikdo neměl brýle na pultě, všichni říkali: objednejte a uvidíte. image

Postupně jsem se dopracoval k závazku, že tohle odvětví létání - FPV vynechám, že už takhle mám dost aktivit. Jediné, co mi zůstalo v hlavě, byla myšlenka, jak by se s tím pěkně filmovalo. Při létání s modelem a kamerou mi chybí kontrola toho, kam záběr kamery směřuje, tohle zařízení by mi práci s kamerou ulehčilo.

Pak jsem se dozvěděl, že kamarád Pavel brýle má, a hned jsem sedl do auta a jel se za ním do brýlí podívat! Pavel mi půjčil jeho letadlo, odlétal jsem si s ním a s brýlemi na nose nějakou minutu a bylo rozhodnuto! Obraz v brýlích je opravdu perfektní, jsou čitelné i vzdálené detaily na zemi, brýle dobře zvládají přechody světlo stín. Reklamní video nelhalo! image Kupodivu jsem vůbec neměl problém se svými dioptrickými brýlemi. Počítal jsem s tím, že bude potřeba vložit do brýlí dioptrické korekce, které výrobce nabízí, ale i bez nich jsem v brýlích viděl obraz ostře. A taky se moje brýle do FPV brýlí bez problémů vešly. Další víkend už jsem letěl se svým DJI FPV na svém Razoru. image

image

RangeVideo

Komplet kamery, vysílače a přijímače od firmy RangeVideo poskytuje také dobré video.

Systém s vysílači s výkonem od 100 do 1000 mW.

Přehled podle data | Starší image.


zpátky na: Kamery na modelech - přenosové systémy │ dál: Záznamové systémy


přehled kapitol:

 1. Kamery do modelů, filmování z modelů
 2. Kamery na modelech - přenosové systémy
 3. Systémy pro bezdrátový přenos obrazu - Můj pohled na trh
 4. Záznamové systémy
 5. Výběr kamery
 6. Kamery do modelů - můj pohled na trh
 7. Poznámky k výběru
 8. GoPro HD Hero
 9. Mobius
 10. Hawkeye Firefly 6S
 11. Hawkeye Firefly Q6
 12. Hawkeye Firefly Micro
 13. GoPro 360 MAX
 14. Insta360 GO 2
 15. GoPro Hero 10 Black
 16. Ukázky videí z různých kamer
 17. Filmování z modelů
 18. Natáčení modelu svépomocí