image

Modely

Elektronika

image

Prodloužení kablíků serv stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

01.01.2005

Je-li servo v křídle nebo u ocasních ploch, je třeba vyřešit napájení serva a přenos řídícího signálu na větší vzdálenost - prodloužit kablíky serv.

Kabely lze nastavit prodlužovacím kabelem s konektory. To má výhodu v tom, že nemusíte provést zásah do serva a nepřijdete tak o záruku.

Dalším způsobem je přestřižení kabelu serva a vložení (pájením) prodlužovacího kusu.

Kablík lze úplně nahradit jiným delším, ale to musíte servo rozebrat.

Prodlužovací kabely serv stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

05.01.2005

Použití prodlužovacích kablíků pro prodloužení přívodů serv je asi nejjednodušší a pro neodborníka nejbezpečnější způsob. Prodlužovák se dá koupit v obchodě a měl by mít zaručenu standardní kvalitu provedení připojení konektorů.

Prodlužovací kablíky se prodávají zpravidla v těchto délkách: 15, 30, 60, 75, 90, 100 nebo 120 cm.

Kabely jsou nabízeny s vodiči různého průřezu. Tenké mají průřez jednotlivých vodičů 0.15 mm2, silné 0.3 mm2. Dále jsou buď z plochého kablíku nebo kroucené.

Cena 60 cm prodlužováku se pohybuje od 80 do 160 Kč.

Vyplatí se mi vyrábět prodlužováky? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
03.01.2005

Vyplatí se vůbec zabývat se výrobou prodlužovacích kablíků serv nebo je jednodušší a levnější koupit hotový prodlužovák?

Pokud potřebuji prodlužovák tak dlouhý, že ho v obchodě nedostanu, tak si ho vyrobit musím sám. Co ale u standardních délek?

První otázkou tedy je, zda je k dispozici délka, kterou potřebuji. Druhou otázkou je, zda je k dispozici kabel požadovaného průřezu a je-li plochý nebo kroucený.

Hobbyteam má v katalogu jen ploché kabely. Průřez neuvádí. !href direkt_obchody error:SUBJECT not found! mají kroucené kabely. Průřez uvádí termínem "silný". RCM Pelikán má kroucené kabely. Uvádí silikonovou izolaci. Průřez ?. RC dráha má kroucené kabely. Podrobnosti žádné. Jino má kroucený jen nejdelší kabel 120 cm. Ostatní jsou ploché. Průřez ?.

A za kolik se prodlužovák třeba 60 cm dá koupit?

Nekroucené:

Kroucené:

A za kolik dokážu vyrobit prodlužovák sám?

Vezmu-li protikusy konektorů z kablíkem 30 cm a spájím je, vyjde mě kabel na 29 + 35 = cca 70 Kč i s bužírkami i smršovačkou, ale plochý kabel.

Vezmu-li kabel v metráži a samostatné konektory a nakrimpuji si kabely sám, vyjde mě kabel na 0.6 x 25 (kabel kroucený 0,3 mm2) + 25 (zlac. konektor) + 25 (zlac. konektor, protikus)= cca 65 Kč. Musím mít ale doma krimpovací kleště.

Na pěti kabelech tedy ušetřím cca 250 Kč. Stojí to za to?

Pokud potřebuji prodlužovák tak dlouhý, že ho v obchodě nedostanu, tak si ho musím vyrobit sám.

Prodloužení kablíku serva jeho úpravou stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

05.01.2005
Stručně
Kupujte kabel s průřezem vodičů 0.30 - 0.35 mm2.
Když nastavíte kabel serva, nepřijdete o záruku.

Dalším způsobem je přestřižení kabelu serva a vložení (pájením) prodlužovacího kusu. Toto je cesta, kterou preferuji já.

Úprava je poměrně jednoduchá. Vyžaduje však schopnost vodiče čistě spájet. Jinak se z takového spojení může stát potenciální místo poruchy. Do takové úpravy by se měl tedy pustit jen ten, kdo má elementární zkušenost s pájením a má příslušné vybavení.


image v˜ce ...