¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

DJI FPV st�l� odkaz / permalink

19.10.2020

Firma DJI uvedla 7/2019 na trh vybavení pro FPV, něco, co ve své podstatě bylo kvalitou přenosu a dosahem součástí kvadrokopter od DJI, a k tomu brýle s vysokým rozlišením obrazu. Sestavu, která umožňuje provozovat přenos obrazu ve vlastním modelu.

image

Na trhu do té doby byla jen zařízení analogová, kde rozlišení obrazu je o hodně menší a která jsou hlavně zatížena velkým šumem v obrazu. Toto zařízení s digitálním přenosem obrazu přineslo v tomto směru revoluci.

Soupravu, která se prodává pro účely zástavby do vlastního modelu, tvoří brýle a dva komplety do letadla - kamera + tzv. airunit. Dá se běžně koupit v našich obchodech, třeba na Alze, jmenuje se to DJI FPV Experience Combo.

Reklamní video nelže, v brýlích je během letu krásně čistý obraz s čitelnými detaily, je to úplně něco jiného, než obraz poskytovaný analogovými brýlemi. Zařízení pracuje v pásmu 5 GHz, není třeba řešit konflikt s řízením modelu v pásmu 2.4 GHz. V EU a u nás je výkon legislativně omezen na 25 mW, dosah je do cca 300 m. Přenos obrazu nefunguje "za roh", zalétnout za kopeček znamená ztrátu obrazu, zalétnout za stromy znamená ztrátu rozlišení. Snížení kvality přenosového kanálu je chytře vymyšleno, brýle sníži kvalitu obrazu nejdříve po stranách obrazu, prostřední 1/3 je stále dobře čitelná. Brýle lze přepínat mezi osmi kanály, současně tak může létat až osm lidí. Problém je současný provoz analogových a těchto digitálních brýlí, analog je těmito brýlemi rušen.

Při instalaci do modelu je třeba počítat s odvodem tepla, vysílací jednotka dost hřeje, stejně tak je třeba počítat s odběrem palubní jednotky, u malého modelu s menším odběrem pohonné jednotky je to v celkové energetické bilanci znát, je třeba trochu zkrátit letový čas. K napájení brýlí stačí nějaký vysloužilý pohonný Li-pol akumulátor, třeba 3S 2200 mAh, ten vydrží na několik letů.

Brýle se dají pořídit ještě s vysílačem, ten je ale vhodný spíše pro řízení dronů letících v automatickém modu, jako variantu normálního modelářského vysílače ho prakticky nikdo nevyužívá.

(brýle jsem pořídil, viz DJI FPV)

(zveřejněno na stránce kamery - můj pohled na trh)