¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Co dělám?

Moje záliby, co dělám, ...

Vánoce - pozor při nakupování dárkůstálý odkaz / permalink

08.12.2007

Blíží se Vánoce, lidé začínaji utrácet peníze za dárky. Obrací se na mě známí i neznámí lidé a chtějí poradit s výběrem fotoaparátu, kamery, modelu, ...

Těžko se ale radí a doporučuje něco konkrétního, když neznám, na co si dotyčný věc pořizuje, co od toho čeká, jak kritická je pro něj cena a hlavně jaký je aktuální stav na trhu. Vždyť některé výrobky se mění co půl roku, model co se prodával na jaře už může být na podzim nahrazen jiným, nebo dojde k výrazné úpravě cen některých modelů.

Měl jsem teď za úkol vybrat fotoaparát - nějaký kompakt v nižší cenové hladině s tím, že vím pro koho to je a k čemu bude fotoaparát sloužit. Jsem v této oblasti docela zkušený a tak jsem si vypsal hlavní požadavky, které by měl aparát splňovat. Na Intenetu jsem začal hledat, které přístroje zadání spňují.

Ty fotoaparáty, které zadání splňovaly beze zbytku, byly více jak dvojnásobně drahé, než bylo zadání. Takže bylo třeba zvážit, co se oželet dá a co ne. Nakonec se mi výběr z té záplavy kompaktů zúžil na čtyři přístroje. O těchto kandidátech jsem se snažil najít co nejvíce referencí v různých diskuzích a našel jsem si také jejich manuály. Vítězem se stal jediný model.

Zjišťoval jsem jeho dostupnost a ceny a nakonec zjistil, že stejně příznivou cenu jako v internetových obchodech mají i v prodejně Okay, kterou mám 150m od domu. Šel jsem tedy koupit fotoaparát tam.

Hned při vstupu do prodejny mě trochu prudilo, že musím projít čtyř nebo pětinásobnou serpentinou mezi ledničkami, pračkami, televizemi. Nakonec jsem došel až na konec prodejny k fotoaparátům, našel ve vystavených fotoaparátech ten pracně vybraný a řekl prodavači, že ten chci koupit. Prodavač na to: "Jo, tyhlety jsou opravdu dobrý!" na moji otázku: "Proč?" mě uzemnil odpovědí: "Mají český menu!"

Co plyne z mých zkušeností?

1) Dá se poradit na co si má člověk při výběru nějaké věci dát pozor, dá se pomoci zjistit co vlastně dotyčný potřebuje. Ale ten vlastní proces výběru (pracný) si musí každý projít sám.

2) Nedá se spoléhat na nabídku z letáků obchodních domů. Nabízí většinou zboží, které tu reklamní podporu opravdu potřebuje.

3) Nedá se moc spoléhat na rady prodavačů v obchodech. Jsou opravdu světlé výjimky obchodů, kde se vám budou poctivě věnovat a tahat z vás co vlastně potřebujete. Většinou to vypadá tak, že vy po krátkém studiu nabídky trhu máte větší rozhled než prodavač. A prodavač se vás většinou hlavně snaží dovést ke koupi toho zboží co mají na prodejně a schválí vám váš názor na vystavené zboží. Jen když nakonec koupíte.

4) Vybírat zboží v obchodě není moc efektivní. V jednom obchodě je vždy omezený sortiment, parametry přístrojů se nedají zjistit z kartiček u přístrojů vystavených a ani prodavač vám v tom moc nepomůže. Navíc v obchodě jste psychologicky v nevýhodě a prodavač vám k požadovaným informacím bude podsouvat další, které vás mají přinutit ke koupi. Buď se musíte připravit doma a najít si vše potřebné předem na internetu nebo musíte jít do opravdu odborného obchodu, kde má prodavač hlubší znalosti o prodávaném zboží. Vždy však musíte mít rozmyšleno, co chcete a potřebujete. Nejlépe je mít to napsané a v obhchodě bod po bodu zjistit, zda to nabízený přístroj splňuje nebo ne.

Nejlepší je mít samozřejmě fůru prachů a nazdržovat se nějakým pracným vybíráním. A když zjistím, že jsem koupil něco, co neslpňuje některý z mých požadavků, tak koupit něco jiného. image

Já to píšu hlavně proto, protože mí píšou lidé, kteří podlehli mámení letáků, prodavačů takyodborníků, technickým novinkám a koupili něco, co nedělá něco, co opravdu potřebují. Nebo jim to vybral a koupil někdo z blízkých jako dárek. Tráví pak dlouhé hodiny vymýšlením, jak problém obejít a často marně nebo za cenu nepohodlného používání několik dalších let. Vydali se z peněz a nemohou už problém jednoduše vyřešit koupí něčeho lepšího.

(zveřejněno na stránce Co dělám?)

print tisk