¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Co dělám?

Moje záliby, co dělám, ...

Přeinstalace PCstálý odkaz / permalink

29.11.2007

Rozhodl jsem se po několika letech přeinstalovat domácí počítač. Je to rutinní záležitost a dříve jsem to stihl za dva večery.

Tak jako vždy jsem si připravil vše, co budu potřebovat k instalaci všech programů, zvlášť zkontroloval zda mám opravdu vše k instalaci těch pro mě klíčových. Zaarchivoval jsem všechna data a začal instalovat.

Instalace Windows proběhla bez problémů, instalace antiviru, rozchození připojení a Internetu, pošta, atd. atd. Už mi ale bylo jasné, že to dva večery nespraví. Zatím, co dříve se programy vešly na jedno, dvě či tři CD, dnes se běžně používají disky DVD a tak než se to nakopíruje, rozbalí, inicializuje ...

Tak to bude trvat déle. Budu instalovat nejdříve to, co používám denně a nakonec to co potřebuji jen občas. Tak přišla záhy řada na instalaci serveru Apache, jazyka PHP a databáze mySQL. Tedy věci, které potřebuji doma k editaci a zkoušení webíku. Když jsem byl v těch instalacích, řekl jsem si, že přejdu u těchto programů na vyšší verze.

Postahoval jsem z Internetu nejnovější verze. Nechodilo vůbec nic. Zjistil jsem si tedy, jaké verze běží u providera, kde mám web umístěn a nainstaloval jsem si stejné verze.

Nechodilo mi skoro nic. Začal jsem kontrolovat konfigurační soubory, zkoušet po kouskách, co funguje a co ne. A začal jsem podrobně číst dokumentaci jednotlivých produktů. A taky hledat po všemožných diskuzních fórech. Tak uplynul jeden večer. Byl jsem bez možnosti psát nové příspěvky do webu. A byl jsem naštvaný sám na sebe, že jsem se do přeinstalace vůbec pustil.

Další večer jsem už jsem věděl, co se s čím nesnáší a že musím použít nižší verze Apache i PHP. Tak jsem vše přeinstaloval. Něco už fungovalo, ale z databáze nešly tahat data. Další bádání v dokumentaci, další hledání po diskuzích. Našel jsem dva bugy, které odpovídaly mé situaci. Aplikoval jsem doporučované postupy, ale kýžených výsledků jsem se nedobral. Dotazy do databáze už vracely nějaké výsledky, ale databáze byla nesmírně pomalá a u rozsáhlejších dotazů server mySQL "zamrzal".

Další večer jsem zase kontroloval nastavení, hledal a bádal. nakonec jsem to vzdal, nainstaloval zase verzi, kterou jem používal dříve a světe div se, webík začal fungovat jako dřív. Usínal jsem spokojený.

Spokojenost mi vydržela jen do dalšího večera. Když už jsem chtěl napsat nějaký nový článeček, tak jsem zjistil, že mi nejde z PHP volat textový editor. A zase zkoušení, hledání. Po půlnoci jdu naštvaný spát.

Další večer jsem to konečně rozlouskl. A tak konečně mohu napsat tohle povídání!

(zveřejněno na stránce Co dělám?)

print tisk