¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Co dělám?

Moje záliby, co dělám, ...

Pokojákystálý odkaz / permalink

26.07.2008

Odpoledne jsem jel s Pepíkem Klímou do naší hokejové haly. Trénovali tady naši pokojáčkáři.

image

Vcházím z venku z horkého dne do příšeří hokejové haly oslepen sluncem. Po rozkoukání vidím pro mě známou tvář Josefa Kubeše. Nad plochou kluziště (bez ledu) se tu trénuje a soutěží. Jsou tu modeláři z Čech, Moravy, Slovenska, Německa, Lotyšska.

image

Kdo nikdy nic takového neviděl, kouká s úžasem na tu trochu materiálu co vyplňuje prostor. Dva gramy letová váha!

image

image

image

A což teprve, když model letí. Vrtule dělá tak šedesát otáček za minutu, model se hrne vzduchem rychlostí půl metru za vteřinu. Model stoupá v kruzích pomalu ke stropu a tam krouží a krouží. Těm nejlepším tady půl hodiny!

image

Pár slov od Josefa Kubeše, trenéra kategorie halových volných modelů:

Toto čtyřdenní soustředění reprezentačních týmů se koná v Teplicích na zimním stadioně podruhé. Již v loňském roce tato akce přispěla po 33 letech k zisku medailí za 3.místo v družstvech na vrcholové soutěži, tehdy na ME 2007 v Bělehradě. Nyní se jednalo o přípravu na MS, které se bude koncem srpna létat opět v Bělehradě, ve výstavním pavilonu o výšce 30m. Spolu s našimi týmy juniorů i seniorů se akce účastnili též modeláři ze Slovenska, z Německa přijel několikanásobný mistr Evropy Lutz Schramm, dále pak vedoucí reeprezentačního týmu až ze vzáleného Lotyšska Rimas Steponenas. Dnešní neoficialní soutěž, která se především svojí časovou náročností přibližovala podmínkám na MS, byla tedy velmi vysoce obsazena. Mezi 13 účastníky zvítězil nakonec Ing. Ivan Treger ze slovenského Liptovského Mikuláše, následovám Lutzem Schramem z Erfurtu a Josefem Kubešem z modelářského klubu Praha Zličín. Ivan Treger zde ustanovil v posledním kole nový rekord 14.5 metru vysoké teplické haly letem o délce 30min 58s.

Minimální letová hmotnost modelů kategorie F1D je 1.2 gramu, k tomu je ještě nutno připočítat hmotnost gumového svazku maximálně 0.6gramu. Potah modelů je buď z takzvaného mikrofilmu (nitrolak rozlitý na vodní hladině), nebo z tenké folie o hmotnosi 0.4 až 0.8 g/m2. Gumový svazek z vysoce kvalitní gumy TAN2 bývá natáčen na 1300 až 1600 otáček a pohání vrtuli - nyní již většinou s proměnným stoupáním během letu v závislosti na kroutícím momentu použitého svazku - jejíž otáčky se pohybují v rozmezí 45 až 60 ot/min.

Strávil jsem tu příjemně odpoledne. Bylo zajímavé sledovat létání s modely, které jsou tisícinásobně lehčí než moje modely, ale jen desetinové velikosti a létající ve stejně hustém vzduchu.

Fotografie poví víc. Podívejte se zde: Pokojáky v teplické hokejové hale

(zveřejněno na stránce Co dělám?)

print tisk