¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Co dělám?

Moje záliby, co dělám, ...

Výstava Model Hobbystálý odkaz / permalink

05.10.2008

Chtěl jsem jet původně v pátek do Prahy a v sobotu zajít na výstavu Model Hobby v Letňanech. Nakonec to dopadlo tak, že mě ve čtvrtek zklátila chřipka a do soboty jsem trávil svůj čas v posteli. Četl jsem si tedy alespoň reakce těch, co tam byli (i nebyli image), na internetu.

Opět jsem se dočetl (v podstatě), že to stálo za prd, že už opravdu nestojí za to tam jezdit atd. S mnoha názory na netu ventilovanými souhlasím, ale to asi tak vše, co hodlám v té věci dělat. Myslím si, že to i bez našich názorů a nápadů půjde svou cestou. To, že někteří pociťují tuto akci jako "svátek modelářů", asi už nemá s realitou co dělat. On to byl vždy obchod a tento směr obchodování se vyvíjí tak, jak se to nám pravověrným (leteckým) modelářům nelíbí. Asi ani nejsme ten správný vzorek typického zákazníka. A asi se to nijak nezmění. Vzpomeňte třeba na naděje vkládané do nové výstavy v Brně.

Mluví se o tom, že vítr z plachet bere výstavnictví internet. Ale jak to na internetu vypadá? Když se na věc podívám čistě jako zákazník, tak je to už léta stále stejné. Mám peníze, které chci utratit za svého koníčka, vím trochu, co bych asi tak chtěl pořídit. Začnu tedy na webech prodejců a výrobců modelů. Ty jsou mnohdy dost bídné a zaostávají za možnostmi internetu. Jak je možné, že k modelu za deset dvacet tisíc je na webu jen jedna dvě mrňavé fotografie, navíc nic neříkající snímky z papírového katalogu? Proč se na webu nemohu dozvědět co je v krabici, co není v krabici, proč nemohu vidět třeba pracovní postup dokumentovaný fotkami. Vždycky si říkám: "Na čem proboha ta firma šetří. Já mám na webu tisíce fotek, z toho stovky ve velkém rozlišení. Co dělají s tím prostorem za pár set korun ročně oni, proč vyrábí na web miniaturní fotky 4 x 3 centimetry?!"

Když budu mít štěstí, tak se objeví v některém časopisu test některého z modelů, které mě zajímají. Nesmí to ale být test se závěrem "Tak hezký model jsem ještě neměl". Když budu mít ještě větší štěstí, tak narazím na web nějakého nadšence, který model už pořídil, všechno pěkně nafotil a popsal.

Když takové informace nejsou, tak poslední instance jsou modelářské diskuze, kde se mohu doptat na nějaké reference. Je to však pracné, pro mnoho lidí, kteří počítačem a internetem tak nevládnou, to může být nepřekonatelná bariéra.

Ale abych jen nehudral. Uvědomil jsem si, jak se po revoluci postupně situace v modelařině změnila - k dobrému a lepšímu. Pamatuji si, že dříve se mimo Prahu udržely jen modelářské prodejny kombinované s papírnictvím nebo s hračkárnou. Dnes je dost obchodů zaměřených jen na funkční modelařinu. Spousta věcí relativně zlevnila. Mezi modeláři koluje neskutečné množství modelářských věcí. Na své si přijdou stavěči, lítači, závodnící, sváteční modeláři, děti, staří, chudí i bohatí.

A ještě se vrátím k tomu tak často opakovanému stesku z modelářských diskuzí na netu: "Měl by to být svátek modelářů" (myšlena výstava MH) bych řekl, že větší svátek je sejít se se zajímavými lidmi třeba na modelářském sletu. Proto asi stále po republice přibývá velkých i menších modelářských akcí. Asi proto, že plno lidí objevuje jejich kouzlo.

Možná ale opravdu nejsem představitel standardního modeláře/zákazníka a všechno je úplně jinak image

(zveřejněno na stránce Co dělám?)

print tisk