¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Co dělám?

Moje záliby, co dělám, ...

Web pro mobilní zařízenístálý odkaz / permalink

10.08.2015

Dělám tenhle web od roku 2000. Za těch patnáct let se technika používaná v prohlížečích internetu hodně změnila, internet čtenáři sledují nejen na obrazovkách počítačů, ale i na tabletech a telefonech. Já sám přečtu hodně věcí v telefonu třeba během jízdy ve vlaku a hudrám, když se nějaký web v telefonu špatně čte. A vždycky si vzpomenu na čtenáře tohoto webu, že pokud můj web čtou na telefonu, tak asi hudrají taky! image

image

To co na velké obrazovce PCčka vypadá dobře, na displeji telefonu se nedá prakticky číst. Obraz se musí roztahovat a během čtení pořád posouvat, zdržuje to a je to nepraktické.

Když jsem byl mimořádným vedrem trvajícím už druhý týden donucen trávit čas doma ve stínu, řekl jsem si, že zkusím web předělat, abych šel s dobou a čtenáři mého webu už nemuseli hudrat. Dva dny studia co to je "responzivní web", nějaké pokusy a potom už rutinní práce. Čtvrtý den první odměna:

image

Mám již od přechodu z FrontPage k vlastnímu redakčnímu systému přísně oddělený obsah (vlastní texty a obrázky) a vzhled (algoritmy pro generování stránky a formátovací značky), všechno je uloženo v databázi a tak nemusím vše přepisovat a předělávat, stačí jen "přeprogramovat" zobrazování stránek. Je to zajímavá práce, všechno se během toho procesu zjednodušuje a já si dobře uvědomuji, že to "čištění" webu od věcí, které jsem za ta léta ve webu zkoušel a zaváděl, mohu provádět právě jen díky těm zkušenostem, které jsem za ta léta pokusů nabral.

Teď jen dotáhnout to vše do konce. To už je horší, je to jen rutina, žádné vzrušující analyzování a objevy. image Tak si držím palce, hlavně přežít to úděsné vedro trvající už třetí týden!

(zveřejněno na stránce Co dělám?)

print tisk