¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Okolo hradu st�l� odkaz / permalink

20.09.2022

Videa točená z kopter a z letadel se zpravidla zveřejňují ve filmové - "umělecké" podobě, vyšlechtěný stabilizovaný obraz, video pokud možno akční, aby se divák nenudil a neodcházel předčasně. Já jsem se rozhodl sestříhat jeden ze záznamů palubní kamery tak, aby bylo vidět, jak takový let probíhá, co pilot prožívá, nad čím přemýšlí. Určeno je to zájemcům o FPV létání s letadly.

Materiál jsem natočil v době, kdy jsem za sebou měl kratší i delší lety s letadlem s FPV vybavením, kdy jsem se učil provozovat letadlo s INAV, zkoušel jsem a nastavoval automatické režimy letu, abych měl zabezpečení, když za letu selže přenos obrazu do FPV brýlí a já nebudu schopen letadlo řídit. Létal jsem nad terénem, který mi v případě poruchy a pádu letadla umožní letadlo najít. Nad strništi a pastvinami. Kdo někdy hledal nějaký ztracený model ví, co znamená pád do terénu, pád do křovin, do lesa, kdy model zůstane vysoko na stromě, do vody. Tohle byl let, kdy jsem si řekl, že už mám dostatečnou zkušenost a dostatečně spolehlivou techniku.

Video ukazuje let s obletem blízkého hradu, můj první FPV let nad lesem. Snažil jsem se zprostředkovat svoje pocity, pocity pilota, který letí v členitém terénu a musí se tak intenzivně starat o to, aby nezalétl někam za kopec. Přenos obrazu i řízení letadla totiž nefungují přes překážky, mezi místem, kde na zemi stojím a polohou letadla ve vzduchu musí být pořád přímá viditelnost. Jakmile se mezi pilota a vysílač dostane vrchol kopečku, terénní vlny, les, obraz v brýlích zmizí, řízení modelu přejde do fail-safe. Inav přepne do automatického režimu a povede letadlo zpátky k pilotovi. V takto členitém terénu to je ale poněkud složité a záchrana ne vždy jistá. Tak jsem se snažil ukázat, jaké to je, když je to poprvé.

Druhé video je záznam celého letu. Po obletu hradu mi zbývalo v akumulátoru plno energie, tak jsem si poletoval nad okolím, odvážněji než dříve, je to takový vyhlídkový let. Říká se tomu FPV cruising. Bezstarostnost skončila ve chvíli, kdy mi letadlo spadlo do vývrtky, kterou, i když jsem mě dostatek výšky, jsem nedokázal vybrat. Měl jsem štěstí, mohl jsem spadnout kdykoli dříve a bylo by to do lesa. Takhle to bylo na pole. Štěstí! Nevěděl jsem, proč to začalo vrtat, nevěděl jsem, proč mi nešlo vývrtku vybrat. Rozborem a konzultacemi jsem se k poznání dobral poději. Viz Pád.

FPV létání s letadlem - plošníkem, je hodně blízké létání ve sportovním letadlem. Je třeba se v terénu orientovat, navigovat. Je třeba myslet na to, odkud a kolik fouká, nejen kvůli kalkulaci doletu, ale také kvůli tomu, že za překážkami je v závětří velká turbulence. Je třeba počítat se změnou světelných podmínek, dát si pozor na oslnění, počítat se změnou počasí. Je třeba dávat si pozor na překážky v podobě osamocených stromů, elektrického vedení. Samozřejmost je starost o okolní letecký provoz, který se může vyskytnout i v tak malých výškách. V rovinatém terénu je to všechno snadnější, v kopcovitém je to složitější hra. Je to ale krásná zábava, která umožňuje poznat krajinu v okolí v souvislostech, které nemáte možnost ze země poznat. Taková vlastivěda. image

letadlo: Twin Star
FPV vybavení: DJI FPV

(zveřejněno na stránce Cruising)