¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Střih videa

Sřih videa

Stříhání videastálý odkaz / permalink

22.07.2020

Nestačí mi promítat natočené filmy tak, jak jsem je pořídil kamerou, snažím se je stříhat a dále dotvořit. Video stříhám v počítači.

Je to časově dost náročná záležitost. I když si dám za úkol "jen zkrátit" natočený materiál na pro diváky přijatelnou dobu, strávím nad střihem minimálně šestinásobek doby délky původního natočeného materiálu. Záznam z dovolené o délce jedné hodiny, u kterého nebudu záběry přehazovat v čase, zpracovávám dva večery. Hodinový záznam, který chci opravdu hodně zkrátit - třeba na tři čtyři minuty, poskládat vhodně záběry, docílit střihy pěkně v rytmu, přidat hudbu a ruchy a opatřit titulky, mi trvá týden.

Když se budu snažit opravdu stručně popsat svoji zkušenost, tak to vypadá takto:

  • Video z kamery s paměťovou kartou zaarchivuji přes počítač na k tomu určený archivní harddisk. Kartu tak uvolním k dalšímu natáčení. Video z kamery vybavené páskou archivovat nemusím, páska je spolehlivým archivním médiem.
  • Před střihem nakopíruji natočený materiál z archivního disku na tychlý SSD disk. Video z páskové kamery stahuji přes Firewire (levná karta, kabel, SW dodávaný ke kartě není podstatný) programem HDV Split (staré záznamy ve formátu SD stahuji programem WinDV).
  • Stříhám v programu DaVinci Resolve, podobně by to šlo třeba v Adobe Premiere, není to podstatné.
  • Videa generuji - renderuji z programu DaVinci Resolve (Adobe Premiere) do formátu s vysokou kvalitou, dalším programem je pak v dávce vygeneruji v různých formátech a kvalitě a k divákům je distribuuji jako soubory předáním z harddisku na hardisk, na disku DVD, nebo je nahraji třeba na Youtube. Disky ve formátu DVD video (soubory VOB) už prakticky nepoužívám.
  • Videa přehrávám z počítače připojeného na televizi HDMI kabelem, nebo z USB paměti, nebo ze samostatného hardisku připojeného k televizi. Přehrávání z počítače je výhodnější, poradí si lépe s dekódováním videa než program v televizi.
  • Zdrojové video mám archivováno na páskách z kamery, video z kartových kamer na HDD discích. Archivuji jen některé surové materiály.
  • Filmečky - sestříhaná videa archivuji na HDD discích.
  • Archivy na HDD discích zálohuji na jiné HDD disky umístěné jinde.

Podrobněji:

(zveřejněno na stránce Střih videa)

print tisk